Švédský nobelista podpořil protest vědců proti maďarské vládě

foto Tisíce lidí dnes v centru Budapešti demonstrovaly za svobodu tisku a proti údajně zkorumpované vládě premiéra Viktora Orbána. Nevládní organizace a opoziční strany shromáždění svolaly v reakci na nečekané oznámení z minulého týdne o pozastavení levicového deníku Népszabadság.

Budapešť - Držitel Nobelovy ceny za lékařství Torsten Wiesel rezignoval na pozici externího člena Maďarské akademie věd. Učinil tak na protest proti "represivní politice" vlády premiéra Viktora Orbána. Ke stejnému kroku přistoupili i čtyři další zahraniční vědci, napsala agentura AP.

Švédský neurobiolog Wiesel, držitel Nobelovy ceny za lékařství z roku 1981, se přidal ke čtyřem dalším zahraničním vědcům, kteří opustili posty externích členů Maďarské akademie věd a k témuž vyzvali i ostatní kolegy.

"V Maďarsku je dnes demokracie pod temným mrakem, který vážně ohrožuje svobodu projevu, lidská práva a dokonce právní stát. Se strachem pozorujeme vytrvalé zhoršování svobody a spravedlnosti za současné maďarské vlády," uvádí ve svém prohlášení rezignující vědci.

Všech pět zahraničních výzkumníků zároveň podpořilo petici 28 maďarských členů akademie, kteří po předsedovi této instituce požadují "zahájení věcné diskuse o protidemokratickém vývoji v Maďarsku, zejména pokud jde o svobodu tisku".

Před čtyřmi dny v Budapešti demonstrovaly tisíce lidí za svobodu tisku a proti údajně zkorumpované Orbánově vládě. Nevládní organizace a opoziční strany shromáždění svolaly v reakci na předchozí nečekané oznámení o pozastavení levicového deníku Népszabadság.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď