Šumavský park postaví v Kašperských Horách lesní dílnu

foto Nový objekt lesní dílny se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vznikne do tří let u informačního centra Správy Národního parku Šumava v Kašperských Horách na Klatovsku (na snímku z 19. června).

Kašperské Hory (Klatovsko) - Nový objekt lesní dílny se zázemím pro zážitkové programy na téma přírodního a kulturního dědictví Šumavy vznikne do tří let u informačního centra Správy Národního parku Šumava v Kašperských Horách na Klatovsku. Uvnitř budou učebny a dílna s bezbariérovým přístupem, kde si budou moci děti i dospělí vyzkoušet některé tradiční šumavské dovednosti a řemesla. Stavba objektu je jedním z osmi projektů, na nichž spolupracují správy Národního parku Šumava a Národního parku Bavorský les. Projekty za 160 milionů korun získaly až pětaosmdesátiprocentní dotaci EU z programu přeshraniční spolupráce, řekl ČTK ředitel šumavského parku Pavel Hubený.

Vedle současného informačního střediska parku v Kašperských Horách bude nová budova o půdorysu asi deset krát 15 metrů. Kromě dílny v ní bude učebna pro společné česko-německé výukové a naučné programy, řekla vedoucí středisek environmentální výchovy a informačních center Martina Kučerová. "V dílně budou klasické ponky a stolky na řemeslnou výrobu. Děti tam budou vyrábět třeba budky pro ptáky, budou se učit dělat košťata z březového proutí, budou pracovat s vlnou," uvedla Kučerová.

Na německé straně vznikne na stejné téma zážitková expozice v Hans-Eisenmann Haus. Počítá se s tím, že české děti, hlavně z partnerských škol národního parku, budou jezdit na programy do Německa a německé do Čech. "Kromě toho, že nahlédnou do historie, se budou moci naučit společný jazyk," dodala Kučerová. Celkové náklady na české i německé centrum jsou kolem 35 milionů korun.

Kromě nové stavby v Kašperských Horách správa parku připravuje rekonstrukce několika infocenter. Měla by všechna být trojjazyčná - v češtině, němčině a angličtině, každé by mělo být něčím jedinečné, zaměřené na jiný aspekt šumavské přírody. Správa parku podala projekt bezmála za 30 milionů korun na rekonstrukci pěti center v Národním parku Šumava a šesti center v Bavorsku. Dotaci ale nezískala, takže projekt nyní předělává a bude o dotaci žádat zvonu. Rekonstrukce by se měla týkat zřejmě středisek Kašperské Hory, Stožec, Rokyta, Svinná Lada a Kvilda.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď