Strany se dohodly na zkráceném projednání telekomunikační novely

foto Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 3. března v Praze na briefingu po jednání zástupců politických stran zastoupených ve Sněmovně k novele zákona o elektronických komunikacích.

Praha - Politické strany se dnes dohodly na zkráceném projednání návrhu novely telekomunikačního zákona. Ta má posílit práva spotřebitelů a zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Novelu příští týden projedná vláda a legislativním procesem by měla projít před koncem volebního období. Po jednání to uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Lhůta pro projednání novely ve sněmovních výborech se zkrátí ze 60 dnů na 20 dnů a novela bude zařazena jako první bod dubnové schůze Sněmovny, uvedl Sobotka. Sněmovní výbory by se jí mohly zabývat ještě před prvním čtením v Poslanecké sněmovně. 

Návrh vedle strategie rozvoje televizního vysílání obsahuje zkrácení času na změnu telekomunikačního operátora na deset dní a zvýšení pokut udělovaných operátorům z nynějších 20 milionů Kč až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů František Laudát ocenil, že se strany domluvily. "Sice ne na jednom čtení, ale na velmi razantním zkrácení, aby byla jistota, že ještě v tomto období bude novela projednána," řekl novinářům. I s možnými pozměňovacími návrhy by podle něj mohl návrh liberalizovat trh a pomoci zákazníkům. Nevadí mu, pokud novela přichází hlavně kvůli blížícím se volbám. "To je jedna z mála výhod, kterou mají volby," uvedl.

Z návrhu naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadne ustanovení o možnosti poskytovat jen takové slevy klientům, které by měly firmy dopředu zahrnuté ve svých cenících. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, kterého premiér po kritice odvolal.

"Chceme ještě do konce volebního období zvýšit práva spotřebitelů. ČTÚ získá větší pravomoci, aby se mohl zasadit o zlepšení fungování trhu, což se projeví i v lepší nabídce mobilních dat," uvedl Sobotka.

Proti zkrácenému přijetí novely bez připomínkování odborníky a operátory se v čtvrtek vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví. Premiérovi zaslaly otevřený dopis. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů. Podotkl, že návrh novely je již zhruba týden v připomínkovém řízení, kde se k němu firmy mohly vyjádřit.

"Původní ambice premiéra bylo protlačit zákon v tzv. režimu bez rozpravy dle paragrafu 90. Jsme rádi, že se to nepovedlo a že poslanci budou mít prostor sporné body diskutovat ve výborech," řekl ČTK výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

Při přijímání novely mají poskytnout maximální součinnost ministerstvo průmyslu a obchodu a ČTÚ. Ty by měly podle Ayrera reflektovat i případné připomínky a náměty operátorů.

Pilnému vadí, že se novela nekonzultovala s operátory

Předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (vlevo) a poslanec Roman Kubíček vystoupili 3. března v Praze na briefingu po jednání zástupců politických stran zastoupených ve Sněmovně k novele zákona o elektronických komunikacích.Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Ivan Pilný (ANO) kritizuje, že k diskusi o novele telekomunikačního zákona nebyli přizváni operátoři. Po dnešní schůzce zástupců stran s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který změny prosazuje, Pilný novinářům řekl, že novelu není v současné podobě možné projednat jen v jednom čtení. Aby byla skutečně ve prospěch spotřebitelů, musejí ji podle něj projednat poslanecké výbory, uvedl.

Sobotka po dnešní schůzce se zástupci dalších stran oznámil, že lhůta pro projednání novely ve výborech se zkrátí ze 60 dnů na 20 dnů. Neprošel tak návrh, aby ji poslanci poslali do Senátu hned po prvním čtení. "Zdůrazňuji, že zákon chceme udělat tak, aby byl ve prospěch spotřebitele, v této verzi ale není, proto musí být projednán ve výborech," uvedl Pilný.

Novela by měla zajistit vedle zlepšení podmínek zákazníků i plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Pilný však tvrdí, že uvolnění frekvence 700 MHz bude stát domácnosti pět miliard korun kvůli přechodu na nové televizory. Pokud by měly být hrazeny náklady České televize na přerozdělování kmitočtů, může být podle něj také oprávněné výhrady operátorů, že by mohlo jít o veřejnou podporu.

Pilnému vadí i ustanovení, podle kterého by bylo možné poskytovat klientům jen slevy zahrnuté v cenících. Sobotka předtím uvedl, že na návrh legislativní rady vlády by mělo ustanovení z novely předpisu vypadnout.

I zvýšení pokut udělovaných operátorům je podle Pilného problematické, protože možnost jejich ukládání Český telekomunikační úřad v podstatě nevyužívá. Kritizoval i průběh dosavadního projednávání novely. "Nebyli přizváni operátoři, řada připomínek byla ignorována," řekl. Dodal, že tarify operátorů v oblasti mobilních dat jsou podle něj přehnané a "úplně mimo" to, co se děje v Evropě.

Telekomunikační firmy ve čtvrtek vyzvaly Sobotku, aby pozdržel schvalování novely telekomunikačního zákona a návrh s nimi prodiskutoval. Podle zástupců firem se do původně technické novely dostaly bez projednání s odborníky úpravy posilující ochranu spotřebitele.

Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů. Podotkl, že návrh novely je zhruba týden v připomínkovém řízení, kde se k němu firmy mohly vyjádřit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je neděle 21. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď