Stoltenberg: NATO vyšle silný signál o transatlantické jednotě

foto Ilustrační foto - Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Brusel - Jednání ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance dnes a ve čtvrtek vyšle silný signál o trvající transatlantické jednotě. Novinářům to při příchodu na schůzku řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jednání aliančních ministrů je ostře sledované především proto, že to je první podobné setkání organizace, na které dorazí zástupce nové americké administrativy, tedy ministr obrany James Mattis.

"Silné NATO je dobré pro Evropu a je dobré pro Severní Ameriku," prohlásil Stoltenberg před novináři.

Evropské spojence v minulých týdnech znepokojila některá vyjádření nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který alianci označoval za zastaralou. Trump dal také najevo, že by USA nemusely plnit své spojenecké závazky vůči zemím, které samy na vlastní obranu vynakládají jen malé finanční částky.

Podle Stoltenberga, který dvakrát s Trumpem hovořil po telefonu a mluvil i s Mattisem či novým americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, je ale Washington v postoji k NATO konzistentní. "Všichni mi řekli totéž, co slyšeli i lídři některých aliančních zemí: Spojené státy nadále počítají s transatlantickým partnerstvím a s transatlantickou vazbou," odpověděl dnes Stoltenberg na otázku, zda jej dosavadní rozporuplná vyjádření amerických představitelů neznepokojují.

Pochybnosti ohledně amerických závazků vůči NATO neměl dnes před novináři ani britský ministr obrany Michael Fallon.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď