Stavební spořitelna: Růst sazeb ČNB ovlivní úvěry od příštího roku

foto České bankovky, koruny, muzeum České národní banky, bankovní trezor - ilustrační foto.

Praha - Zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou se do vyššího úročení úvěrů i vkladů začne promítat během příštího roku. Na setkání s novináři to dnes uvedl předseda představenstva Raiffeisen stavební spořitelny (RSTS) Jan Jeníček.

ČNB úrokové sazby zvýšila na počátku srpna poprvé od února 2008. Základní úroková sazba stoupla o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta.

"První zvýšení sazeb zatím na úvěry vliv nemělo. Spíše zamezilo dalšímu poklesu úročení úvěrů na bydlení. Další zvyšování se bude postupně do ceny peněz promítat," uvedl Jeníček.

Další růst sazeb považují ekonomové za jisté na zasedání bankovní rady ČNB počátkem listopadu. V příštím roce by ČNB podle nich mohla sazby zvednout dvakrát až třikrát. "Klíčová sazba centrální banky by se tak na konci roku 2018 měla dostat na 1,25 procenta. Zdražovat tak budou úvěry včetně hypoték," uvedl tento týden například ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Stavební spořitelny poskytly za tři čtvrtletí letošního roku úvěry za 44 miliard korun, což je meziroční růst o 23 procent. Počet nově uzavřených smluv klesl meziročně o 24 procent na zhruba 282.000.

Stavební spořitelny poskytují úvěry ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si spoří. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak poskytnou klientovi, většinou půjčují. Úrokové sazby závisí na délce doby fixace a ceně peněz na mezibankovním trhu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď