Staroměstská radnice od roku 1949 skrývala kritiku režimu

foto Restaurátoři otevřeli 8. září v Praze schránky, které byly objeveny při opravách Staroměstské radnice. Nalezli v nich vzkazy z let 1949 a 1984, tedy z let předcházejících dvou rekonstrukcích. Kromě oficiálních dopisů a výtisků novin radnice uložila do schránek také mince a vzkaz dělníků. Na snímku pamětní listina z roku 1984.

Praha - Řemeslníci, kteří pracovali na opravách Staroměstské radnice poničené na konci druhé světové války, ukryli do paměťové schránky ve věži mezi oficiální písemnosti dopis, v němž kritizovali režim po komunistickém převratu v roce 1948. Čtyři schránky z let 1949 a 1984, které byly nalezeny v úterý při současných opravách radnice, obsahují vzkazy příštím generacím, písemnosti o výši investic, výtisky novin i tehdejší mince. Schránky dnes otevřeli pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice), Ivana Síbrtová z pražského oddělení správy památkové péče a restaurátoři.

Restaurátoři otevřeli 8. září v Praze schránky, které byly objeveny při opravách Staroměstské radnice. Nalezli v nich vzkazy z let 1949 a 1984, tedy z let předcházejících dvou rekonstrukcích. Kromě oficiálních dopisů a výtisků novin radnice uložila do schránek také mince a vzkaz dělníků. Na snímku výtisky noviny, které vyšly 3. listopadu 1949. V dopise z 26. října 1949 klempíři napsali, že Československo je kolonií Ruska, které drancuje bohatství této země. "Může přijít ruka spravedlnosti, pro nic za nic a odvede neznámo kam na nucené práce! Tak vypadá svoboda, demokracie dnešní doby," uvádí se mimo jiné v dopise. Komunistické vedení města v dokumentech chválilo budování socialismu.

Restaurátoři otevřeli 8. září v Praze schránky, které byly objeveny při opravách Staroměstské radnice. Nalezli v nich vzkazy z let 1949 a 1984, tedy z let předcházejících dvou rekonstrukcích. Kromě oficiálních dopisů a výtisků novin radnice uložila do schránek také mince a vzkaz dělníků. Na snímku poválečné československé bankovky, takzvané státovky. Ve schránkách z roku 1984 byly kromě oficiálních dokumentů a novin také mince a krátký dopis pěti klempířů pracujících na opravách radnice, kteří píšou o ceně benzinu, průměrném platu a o zvýšení ceny piva na 4,80 koruny za půllitr, kvůli čemuž podle nich klesla spotřeba. "V době, kdy píšeme tyto pamětihodnosti, hrozí světu třetí světová válka, a proto budeme pít zlatý mok dál, i kdyby cenu upravili znovu," zakončili svůj vzkaz pro další generace.

"Čekal jsem, že tam bude nějaká zpráva, ale nečekali jsme, že tam budou čtyři tubusy," řekl ČTK restaurátor Pavel Filip, který schránky nalezl. Objevené zprávy z minulého století se vrátí s dokončením rekonstrukce zpátky do věže radnice. Restaurátoři však zváží počet tubusů a to, zda budou uloženy originály dopisů či kopie. Přibude k nim tubus z roku 2017, jehož obsah by měl být podle Wolfa především od řemeslníků pracujících na rekonstrukcích.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď