Spolupráce Trumpova exporadce Flynna se Senátem zatím jasná není

foto Ilustrační foto - Bývalý bezpečnostní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn.

Washington - Předseda senátního výboru pro dohled nad tajnými službami Richard Burr dnes novinářům řekl, že bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn nevydá Senátem požadované soukromé dokumenty; později ale Burr podle agentury AP vzal své prohlášení zpět s tím, že Flynn dosud na obsílku neodpověděl. Výbor prověřuje možné ruské zásahy do loňských amerických voleb.

"Právní zástupci generála Flynna dosud nenaznačili, jak k obsílce senátního výboru pro dohled nad tajnými službami přistoupí," uvedl v novém prohlášení republikán Burr.

Burr se postaral o velký mediální rozruch, když nejdříve uvedl, že Flynnovi právníci sdělili, že jejich klient výboru vyžádané soukromé dokumenty neposkytne. Předseda výboru k tomu novinářům dokonce řekl, že to jeho kolegy nijak nepřekvapilo a že se Senát nyní rozhodne, jak ve Flynnově případě dále postupovat.

Na twitteru se v reakci na nyní již stažené Burrovo prohlášení objevily názory, že Flynnovo odmítnutí spolupracovat s výborem může být považováno za pohrdání Kongresem USA, což může vyústit ve finanční postih a až roční vězení.

Senátní výbor o vydání dokumentů Flynna požádal dvakrát. Nejprve ho neformálně vyzval ke spolupráci, což Flynn odmítl, proto mu senátoři počátkem května poslali oficiální obsílku.

Sám Flynn, který musel post v Bílém domě opustit po 24 dnech kvůli svým nejasným vazbám na Rusko, je podezřelý, že s ruskými činiteli udržoval úzké vztahy. Jeho zahraniční příjmy, mimo jiné i z Ruska, v současné době prověřuje generální inspekce při americkém ministerstvu obrany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď