Společnosti Vítkovice Mechanika hrozí insolvenční řízení

foto Ve velkém sále Domu kultury města Ostravy začalo 29. listopadu přezkumné jednání ve věci společnosti Vítkovice Power Engineering, kterou soud poslal do úpadku. Firma je součástí strojírenského holdingu podnikatele Jana Světlíka.

Ostrava - Společnosti Vítkovice Mechanika, další firmě ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, hrozí insolvenční řízení. Brněnská společnost Wetag dnes oznámila ČTK, že podala insolvenční návrh u soudu v Ostravě. Mluvčí soudu Lucie Olšarová řeka, že soud sice návrh obdržel, ale jelikož byl podán elektronicky, nepřihlíží k němu. Radka Háčková poté za Wetag ČTK řekla, že právní zástupce firmy návrh v Ostravě podá písemně. Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové jde Wetagu o to Mechanice uškodit.

"Po novele insolvenčního zákona účinné od září tohoto roku jsou pochyby, zda lze insolvenční návrh podat elektronicky, přičemž vždy záleží na jednotlivém soudci, jak návrh posoudí a zda k němu bude přihlížet, či nikoliv," vysvětlila Olšarová. V tomto případě se soud rozhodl k návrhu nepřihlížet. Znamená to, že situace zůstala stejná, jako by soudu návrh vůbec nepřišel.

Celý vítkovický holding má přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci. Do insolvence už se letos dostaly tři jeho společnosti: Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi. Také společnost Vítkovice Mechanika už letos jednou insolvenčnímu návrhu čelila, ale soud jej zamítl. Návrh tehdy podala společnost PHR Estate rovněž ze skupiny Wetag. Soud tehdy uvedl, že věřitel neprokázal, že existují další věřitelé se závazky po lhůtě splatnosti a že je dlužník v platební neschopnosti. Firma na to reagovala, že její pohledávka vůči společnosti Vítkovice Mechanika byla zaplacena v plné výši.

Radka Háčková za Wetag sdělila, že důvodem nynějšího podání návrhu na Vítkovice Mechaniku jsou dlouhodobě nehrazené závazky. Člen představenstva společnosti Wetag Invest Libor Kejda uvedl, že Wetag před časem odkoupil pohledávky společností vítkovické skupiny a mezi ně patří i pohledávky za firmou Vítkovice Mechanika.

"S ohledem na současnou tíživou situaci Vítkovic nevěříme, že je společnost schopna své závazky ještě kdy uhradit. Proto nám nezbývá než podáním insolvenčního návrhu získat alespoň část hodnoty pohledávek," uvedl Kejda. Všechny pohledávky jsou podle něj více než 90 dnů po splatnosti a jsou Vítkovicemi uznány.

"Je to už podruhé, kdy se skupina Wetag pokouší dostat společnost Vitkovice Mechanika do insolvence. Způsob i komentář, kterým Wetag Invest svůj krok doprovází, svědčí o tom, že má Wetag zadání Mechanice škodit," řekla ČTK mluvčí Vítkovic Kijonková.

Společnost Vítkovice Mechanika se specializuje na zařízení pro úpravu, přepravu a zpracování materiálů, na technologie pro kontinuální povrchovou těžbu surovin a na služby v hutním, strojírenském a energetickém průmyslu. Má 630 zaměstnanců.

Wetag je investiční skupina, která podniká v oblasti správy, nákupu a vymáhání pohledávek. Nabízí i finanční poradenství nebo právní služby. Své aktivity rozvíjí zejména na Moravě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď