Spojeným státům došla s KLDR trpělivost, řekl šéf diplomacie

foto Ilustrační foto - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson přichází na schůzku se svým čínským protějškem.

Soul - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes prohlásil, že americká politika "strategické trpělivosti" vůči Severní Koreji skončila. Jednou z možností je i vojenská akce proti Pchjongjangu, pokud by se hrozba ze strany KLDR dále zvýšila, dodal podle agentury AFP Tillerson, který dnes zahájil návštěvu Jižní Koreje.

"Politika strategické trpělivosti je minulostí. Připravujeme sérii nových diplomatických, bezpečnostních a hospodářských opatření, která bychom vůči KLDR mohli přijmout," řekl Tillerson na tiskové konferenci po setkání s šéfem jihokorejské diplomacie Jon Pjong-sem.

Na dotaz novinářů ohledně možnosti vojenského zásahu proti KLDR Tillerson uvedl: "Jestliže se zvýší hrozba ze strany severokorejského zbrojního programu do té míry, že to bude vyžadovat akci, pak je i tato možnost na stole."

Jižní Korea a Spojené státy mají společný cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, prohlásil na tiskové konferenci jihokorejský ministr zahraničí Jon Pjong-se. Severní Korea loni provedla dva jaderné testy a množství raketových zkoušek.

Spojené státy začaly počátkem tohoto měsíce na jihokorejském území rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD, který je zamýšlen jako obrana proti severokorejským raketám. Štít kritizují Čína a Rusko, které se obávají, že radarový systém bude sledovat i jejich vojenské aktivity.

Šéf jihokorejské diplomacie dnes zopakoval, že protiraketový štít THAAD je určen k obraně proti KLDR a není namířen proti žádné jiné zemi. Tillerson řekl, že není důvod, aby Čína trestala Jižní Koreu za rozmisťování štítu, a vyzval Peking k důslednému uplatňování sankcí OSN vůči Severní Koreji.

Tillerson přicestoval do Jižní Koreje z návštěvy Japonska, během níž apeloval na KLDR, aby se vzdala svého raketového programu. Tillerson v Japonsku rovněž konstatoval, že dvacetiletá snaha o demilitarizaci Severní Koreje nic nepřinesla a že je třeba najít nový přístup.

Po příletu do Jižní Koreje dnes Tillerson nejprve navštívil demilitarizované pásmo, které tvoří hranici mezi oběma korejskými státy. Severní a Jižní Korea zůstávají od korejské války z let 1950-53 technicky ve válečném stavu, protože konflikt byl ukončen pouze podpisem příměří, nikoli řádnou mírovou dohodou.

Tillerson se také dnes setkal s některými z 28.500 amerických vojáků, kteří jsou rozmístěni v Jižní Koreji. Poté jednal s prozatímním jihokorejským prezidentem Hwang Kjo-anem. V sobotu Tillerson zamíří na návštěvu Číny.

 

CNN: Tillerson v Číně pohrozí sankcemi firmám obchodujícím s KLDR

Washington - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson při své víkendové návštěvě v Pekingu pohrozí sankcemi čínským firmám a bankám, které obchodují s totalitní Severní Koreou. S odvoláním na vysoké americké činitele o tom informoval zpravodajský server CNN.

Tillerson podle americké televize přitvrdí kritiku čínských společností, které pomáhají Pchjongjangu s jeho vojenským programem. Zároveň se prý pokusí získat Peking pro širší spolupráci zaměřenou na zmírnění severokorejské hrozby po vzoru mezinárodní koalice, která vyjednala jadernou dohodu s Íránem.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner potvrdil, že Tillerson již s čínskými protějšky problém KLDR řeší a chce po Pekingu větší nasazení.

Čína je prakticky jediným diplomatickým spojencem a také nejvýznamnějším obchodním partnerem jinak izolované Severní Koreje. S finančními postihy vybraných čínských firem obchodujících s KLDR začala již bývalá americká vláda prezidenta Baracka Obamy.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na KLDR v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, Pchjongjang ale od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.

Tillerson hodlá podle CNN hovořit v Pekingu i o dalších citlivých otázkách, zejména čínských nárocích v Jihočínském moři, postavení Tchaj-wanu, rozmisťování protiraketového systému v Jižní Koreji a čínsko-amerických obchodních vztazích.

Tillerson je na své první oficiální cestě po asijských zemích. Ve středu se zastavil u tradičního amerického spojence Japonska. Dnes se přesune do Jižní Koreje, která se cítí vojenským programem KLDR nejvíce ohrožená. V dubnu se očekává přijetí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga ve Washingtonu.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď