Španělsko hrozí zablokováním úvěru pro Řecko

foto Řecká vlajka poblíž pláže v Aténách - ilustrační foto.

Madrid - Ministři financí zemí eurozóny by mohli zablokovat nově schválenou půjčku pro Řecko, jestliže Atény neposkytnou imunitu představitelům privatizační agentury ze Španělska, Itálie a Slovenska obviněným v Řecku v roce 2015 ze zpronevěry. Prohlásil to dnes španělský ministr hospodářství Luis de Guindos.

V roce 2015 řecký žalobce obvinil tři úředníky z privatizační agentury ze zpronevěry. Důvodem bylo zadržení plateb úroků a porušení povinností při prodeji a zpětném pronájmu 28 budov ve vlastnictví státu.

"Nebude-li situace těchto tří odborníků definitivně vyřešena, euroskupina výplatu úvěru zablokuje," prohlásil de Guindos, jehož citovala agentura Reuters. Euroskupinu tvoří ministři financí zemí eurozóny.

Eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky, daně a cla Pierre Moscovici k tomu řekl, že si je problému vědom a že bude vyřešen. Jednat o něm chce příští týden během návštěvy Španělska. "Tu záležitost je potřeba vyřešit. Neměli bychom to dramatizovat, výplata úvěru se uskuteční a současně najdeme řešení problému," řekl dnes Moscovici. Reuters podotkl, že minstři zemí eurozóny stojí v této věci za Španělskem a ostatními dvěma státy.

Olej do ohně přilil také vlivný člen německé vládní sociální demokracie Johannes Kahrs požadavkem, aby půjčka pro Řecko byla projednávána v parlamentu. Argumentuje tím, že rozhodnutí Mezinárodního měnového fondu (MMF) připojit se k dohodě a současně odložit výplatu vlastního příspěvku je natolik velkou změnou ujednání, že vyžaduje souhlas celého německého parlamentu. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble však tuto debatu považuje za zbytečnou. Dnes prohlásil, že podle jeho názoru dohoda nijak zásadně změněna nebyla a že o tom, zda je, nebo není nutný souhlas celého parlamentu by měl rozhodnout rozpočtový výbor.

Ministři financí zemí eurozóny ve čtvrtek schválili uvolnění úvěru 8,5 miliardy eur (223 miliard Kč) z třetího záchranného programu pro Řecko. MMF současně oznámil, že poskytne Řecku nový záložní úvěr, čímž obnoví svou finanční pomoc této zadlužené zemi. Šéfka fondu Christine Lagardeová řekla, že vedení fondu navrhne, aby nový úvěr pro Řecko v zásadě schválil, velikost půjčky ale neuvedla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď