Španělé slaví jednotu, katalánští vůdci oslavy bojkotují

foto Vojenská přehlídka v Madridu v rámci oslav státního svátku.

Madrid/Barcelona - V době vyhrocených sporů kolem snahy Katalánců o samostatnost slaví Španělsko státní svátek, který využili představitelé centrální vlády i desetitisíce Španělů k vyjádření jednoty země. Zatímco v Madridu se konala vojenská přehlídka za účasti královské rodiny a členů vlády, katalánští lídři oslavy ignorovali a starostové některých měst demonstrativně tráví volný den na radnicích.

Španělský premiér Mariano Rajoy dal ve středu předsedovi katalánské vlády Carlesi Puigdemontovi osm dní na to, aby anuloval deklaraci nezávislosti schválenou v úterý regionálním parlamentem, jejíž uplatnění Puigdemont odložil kvůli snaze o vyjednávání s Madridem.

"Vyzvěte k dialogu a oni vám odpoví tím, že položí na stůl článek 155. Pochopili jsme," uvedl na twitteru separatistický premiér s odkazem na článek španělské ústavy umožňující centrální vládě omezit autonomii regionu.

Přestože článek je poměrně obsáhlý, komentátoři španělských médií soudí, že jedním z Rajoyových kroků by mohlo být vyhlášení předčasných voleb v Katalánsku.

K tomu dnes vyzvala Puigdemonta šéfka poslanců katalánské opozice Inés Arrimadasová během demonstrace za jednotu Španělska, na níž se v Barceloně sešlo několik tisíc lidí. Organizátorka pochodu Miriam Teyová vzkázala katalánskému premiérovi, aby vyjasnil, co vlastně jeho "odložená deklarace nezávislosti" znamená a zda bude mít pro Katalánsko nějaké důsledky.

V Madridu přihlížely desetitisíce lidí vojenské přehlídce uspořádané k oslavě výročí 12. října 1492, kdy Kryštof Kolumbus pod španělskou vlajkou doplul k břehům Ameriky a otevřel cestu k hispanizaci kontinentu. Přehlídky se zúčastnili i šéfové vlád autonomních oblastí, tradičně však nedorazili zástupci Katalánska, Baskicka a Navarry.

Ministryně obrany Dolores Cospedalová před zahájením přehlídky ozbrojených sil v narážce na aktuální situaci v Katalánsku prohlásila, že "jednota znamená sílu" a že "právní stát má veškeré nástroje ke své obraně, ochraně zákona a jednoty země". Je však prý přesvědčena, že nebude třeba nasazovat armádu k vyřešení sporu s katalánskými separatisty.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 19:00 24°C

Celá předpověď