Soud ve Zlíně vynese rozsudek nad třemi aktéry metanolové kauzy

foto Okresní soud ve Zlíně se 3. května po více než roce vrátil k projednávání případu tří aktérů metanolové kauzy. Muži figurovali mezi 31 lidmi, kteří byli v lednu 2014 obžalováni v hlavní větvi kauzy metanol. Krajský soud ale jejich věc poslal okresnímu. Zatímco řada jejich spoluobžalovaných už byla pravomocně odsouzena, v kauze projednávané zlínským okresním soudem ještě nepadl ani prvoinstanční rozsudek. Na snímku jsou obžalovaní (zleva) Zdeněk Kopl, Daniel Rafaj a Petr Veselý.

Zlín - Okresní soud ve Zlíně dnes vynese rozsudek nad třemi aktéry metanolové kauzy. Za ohrožování zdraví závadnými potravinami hrozí dvěma z nich až deset let vězení.

Devětašedesátiletý Zdeněk Kopl z Vizovic na Zlínsku podle obžaloby převzal na přelomu srpna a září 2012 za účelem zisku od hlavního distributora otrávené směsi Jiřího Vaculy v Podkopné Lhotě asi 2000 litrů směsi metanolu a etanolu. Policii se nepodařilo přesně zjistit, jak s ní Kopl naložil. Muži proto hrozí nejvýše dvouletý trest, protože mu není kladeno za vinu poškození zdraví konzumentů. Kopl podíl na distribuci látky, jež zabila pět desítek lidí, popírá.

Osmačtyřicetiletý Daniel Rafaj ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku obchodoval zhruba od roku 2010 s nelegálním alkoholem. Podle obžaloby si ho opatřil i na přelomu srpna a září 2012, kdy směs kontaminovanou metanolem použil k výrobě nejméně 360 litrů slivovice. V září ji pak prodal či dal neznámému počtu lidí, z nichž několik utrpělo těžkou újmu na zdraví. Rafaj vinu přiznal a svého jednání litoval. Odběratele prý poškodit nechtěl.

Dlouholeté vězení hrozí i sedmatřicetiletému Petru Veselému z Uherského Brodu, který byl Rafajovým zákazníkem a 8. září 2012 od něj odebral asi 120 litrů slivovice kontaminované metanolem. Nabízel ji přes internet i jinou inzercí a několika lidem ji prodal. Veselý podle obžaloby přivodil těžkou újmu na zdraví dvěma zákazníkům. U soudu řekl, že se domníval, že kupuje slivovici z legální pálenice, a že nikomu nechtěl ublížit.

Všichni tři muži původně figurovali mezi 31 lidmi obžalovanými v hlavní větvi metanolové kauzy. Krajský soud ale jejich případy poslal k okresnímu soudu. Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Vacula přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď