Soud v kauze Hotelu Bohemia potrestal pět lidí a dvě firmy

foto Soud, právo, zákon, justice - ilustrační foto

Hradec Králové - Hradecký krajský soud v kauze modernizace Hotelu Bohemia Chrudim uložil pěti obžalovaným za pokus poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu podmíněné tresty. Dvěma společnostem uložil peněžité tresty ve výši 300.000 korun. Další tři obžalované a stavební firmu Metrostav soud obžaloby zprostil.

Podle obžaloby se v roce 2012 dohodli zástupci investora, společnosti HOMA holding, technického zástupce investora, firmy Cettus a zhotovitele, kterým byl Metrostav, na neoprávněném odčerpání nejméně devíti milionů korun ze zakázky financované z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod.

Soud obžalované potrestal pouze za to, že usilovali o proplacení takzvané mikropilotáže, ačkoliv dělníci na stavbě provedli pouze několik trubkových mikropilot. Obžaloba je také vinila z toho, že oproti projektu zvolili odlišné provedení ocelové konstrukce či použili levnější stavební materiál na příčky. Tyto skutky však podle soudu nebyly trestným činem.

Soud pěti mužům uložil tresty ve výši 26 a 28 měsíců, výkon trestu podmíněně odložil na zkušební dobu dvou let. Předseda senátu hradeckého soudu Petr Mráka dnes při zdůvodnění rozsudku řekl, že se nejednalo o organizovanou skupinu a bylo nutné posuzovat podíl každého obžalovaného.

Oprava hotelu měla stát 74 milionů korun, celková dotace měla být 43 milionů korun. Součástí projektu byla nadstavba levého křídla, stavba bowlingového a kongresového sálu či vybudování wellness zóny. Část dotace, o kterou firma požádala, však nebyla vyplacena a práce se zastavily. Firma odstoupila od smlouvy na poskytnutí dotace. Později majitel společnost i s hotelem prodal jiné firmě.

Pozastavení evropské dotace pro hotel Bohemia souviselo s vyšetřováním zakázky na opravu hřebčína v Kladrubech, na obou zakázkách se podílela například firma Metrostav. Policie letos v lednu uvedla, že vyšetřování okolností zakázky za 300 milionů korun ukončila. Obviněno bylo 18 lidí a pět firem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď