Součástí prohlídek sklepů na Hrádku je nově i elektrická rozvodna

foto Součástí prohlídek sklepení zámku Hrádek u Nechanic je od 16. září návštěva elektrické rozvodny z roku 1914. Zámecké sklepy jsou mimořádně přístupné vždy na státní svátky a také v rámci Dnů evropského dědictví. Na snímku je správce zámku Martin Rejman v elektrické rozvodně.

Hrádek u Nechanic (Královéhradecko) - Součástí prohlídek sklepení zámku Hrádek u Nechanic je od dnešního dne návštěva elektrické rozvodny z roku 1914. Zámecké sklepy jsou mimořádně přístupné vždy na státní svátky a také v rámci Dnů evropského dědictví. ČTK to řekl správce zámku Martin Rejman.

Součástí prohlídek sklepení zámku Hrádek u Nechanic je od 16. září návštěva elektrické rozvodny z roku 1914. Zámecké sklepy (na snímku) jsou mimořádně přístupné vždy na státní svátky a také v rámci Dnů evropského dědictví. "Drtivé vybavení rozvodny pochází z doby elektrifikace zámku, pak jsou tam dva mladší transformátory pořízené kvůli narůstající spotřebě energie," řekl Rejman. Podle správce je rozvodna desítky let mimo provoz, takže jde o unikátní doklad technického vybavení z počátků 20. století.

Zhruba půl hodiny trvající prohlídky sklepů jsou na Hrádku možné od loňského roku, během prohlídky jsou k vidění například původní kotle z 19. století. Podle Rejmana by se mohly návštěvníkům otevřít postupně i další části zámku, například takzvané červené schodiště hraběnky, půlkruhová ložnice či další části sklepů.

Součástí prohlídek sklepení zámku Hrádek u Nechanic je od 16. září návštěva elektrické rozvodny z roku 1914. Zámecké sklepy (na snímku) jsou mimořádně přístupné vždy na státní svátky a také v rámci Dnů evropského dědictví. "Přes zimu nás ve sklepě čeká obnova podlahy, potom nás čeká doplnění dveří do jednotlivých sklepních místností, potom bude na řadě obnova omítek," řekl Rejman. Zámek také připravuje rekonstrukci roky nevyužívané hospodářské budovy u zámku, která by mohla stát zhruba 100 milionů korun. Letos v březnu památkáři uvedli, že v případě získání dotace by práce mohly začít nejdříve v letech 2018 až 2019.

Hrádek u Nechanic dal postavit v letech 1839 až 1857 František Arnošt hrabě z Harrachu jako své reprezentační a letní sídlo ve stylu tudorské gotiky. Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď