Sobotka se bude scházet s kandidáty do čela MŠMT v příštích dnech

foto Ilustrační foto - Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, která se 9. května rozhodla rezignovat kvůli kauze sportovních dotací, přichází 10. května v Praze na jednání vlády.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má na příští dny naplánované schůzky s kandidáty do čela ministerstva školství. Nástupce Kateřiny Valachová (ČSSD), která ohlásila rezignaci kvůli kauze sportovních dotací, chce najít do konce května, kdy Valachová úřad opustí. Během dnešního rozhovoru to řekl ČTK. Spekuluje se o tom, že by se vedení ministerstva mohl ujmout dosavadní náměstek Stanislav Štech. Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) by chtělo, aby Valachová zůstala ve svém úřadu a dokončila přípravu státního rozpočtu a další agendu.

"V minulých dnech jsem se spíš zabýval otázkou nového ministra financí, v příštích dnech mám ale naplánované první schůzky," řekl Sobotka ČTK. K rozhodnutí by chtěl dospět tak, aby stihl na Pražský hrad poslat návrh nového ministra do konce května. "Nechci teď spekulovat o konkrétních jménech," dodal.

Situace na ministerstvu školství by podle Sobotky neměla mít vliv na středočeskou kandidátku ČSSD, kde je ministryně na druhém místě za šéfem Sněmovny Janem Hamáčkem. "Já podporuji, aby ministryně kandidovala, myslím si, že se nemá za co stydět. Za dva roky na ministerstvu udělala víc než pět šest jejích předchůdců dohromady," uvedl.

Kandidátkami se bude sociální demokracie zabývat na pátečním jednání předsednictva. Musí jich schválit ještě zhruba polovinu, po projednání listin předsednictvem o finální podobě hlasují straníci v jednotlivých regionech. "Pokud jde o zbývající kandidátky, budeme je projednávat teď v pátek, já bych bych byl rád, kdybychom dokončili jejich projednání," řekl Sobotka.

Nejproblematičtější by mohla být pražská kandidátka, kde byl jedním z kandidátů na lídra ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Na nějakou dobu ale od úmyslu ustoupil, protože neprosadil svou představu o dalších místech kandidátky. "Není žádné tajemství, že si myslím, že by měl pražskou kandidátku vést ministr zdravotnictví. Zdravotnictví bude jedno z důležitých témat sociálnědemokratické politiky v příštích letech," uvedl premiér.

Předsednictvo konference rektorů: Valachová by měla zůstat

Předsednictvo České konference rektorů (ČKR) by chtělo, aby Valachová zůstala ve svém úřadu a dokončila přípravu státního rozpočtu a další agendu. Předsednictvo to napsalo v prohlášení, které ČTK poskytl mluvčí Univerzity Karlovy v Praze Václav Hájek. Rektoři zároveň ocenili, že Valachová v souvislosti s obviněním své bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové vyvodila politickou odpovědnost a rozhodla se podat demisi.

"Vzhledem k tomu, že do konce funkčního období vlády zbývá jen několik měsíců, předsednictvo ČKR by uvítalo, aby ministryně Kateřina Valachová ve svém úřadu zůstala a dokončila nejdůležitější části své agendy, především implementaci novely vysokoškolského zákona a přípravu resortní části státního rozpočtu na rok 2018," napsali rektoři.

Minulý týden Valachovou podpořila Národní rada pro sport, která v pátek vyzvala premiéra, aby demisi Valachové nepřijímal. Podle předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala ministryně doplatila na to, že se snažila v rozdělování peněz pro sport nastavit jasná pravidla. Valachovou postoj sportovců překvapil, ale na jejím rozhodnutí podat demisi nic nezměnil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď