Sobotka nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného ministra KDU-ČSL

foto Premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace, předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Praha - Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do sněmovních voleb soustředit na dokončení zákona o podpoře výzkumu, vývoje a inovací a novou metodiku hodnocení výzkumných organizací. Sobotka to řekl novinářům po dnešní bilanční schůzce s předsedou lidovců, který se v kabinetu věnuje právě vědě, výzkumu a inovacím. Sobotka nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného lidoveckého ministra.

Věcný záměr nového zákona o podpoře výzkumu, s nímž souvisí vznik nového ministerstva pro vědu, schválila vláda letos v srpnu. Podle Bělobrádka se nyní pracuje na paragrafovém znění, které chce kabinetu předložit po podrobné debatě s odbornou veřejností.

Zákon měl ale Bělobrádkův úřad podle legislativního plánu předložit do konce letošního roku, tento termín sliboval na konci srpna i Bělobrádek. Kdy by se mohl dostat do připomínkového řízení, se zatím neví.

Bělobrádek uvedl, že diskuse se týkala i takzvaného kafemlejnku, tedy současného hodnocení výzkumných organizací, které oceňuje hlavně kvantitu. Systém je postaven především na četnosti publikace vědeckých výsledků. Přitom hraje klíčovou roli při rozdělování finančních prostředků na vědu. "Chceme jít cestou komplexního hodnocení kvality výzkumu v souladu s mezinárodními standardy," řekl vicepremiér. Zdlouhavé přípravy metodiky hodnocení kritizuje nejen Rada vysokých škol, ale i zástupci aplikovaného, tedy firemního výzkumu.

Sobotka si myslí, že v oblasti vědy a výzkumu došlo od začátku funkčního období vlády k pokroku. Kabinet podle něj zlepšil spolupráci a komunikaci s výzkumnými organizacemi či zástupci průmyslu. "Jsem rád, že jsme se před třemi lety dohodli, že ve vládě bude místopředseda, který bude mít tyto věci na starosti," uvedl.

Sobotka ocenil, že se daří zvyšovat výdaje na výzkum. Příští rok dostane o 3,75 miliardy korun více než letos. "V roce 2017 by to mělo být o šest miliard více než v roce 2013," řekl. Je také rád, že úřad začal budovat síť vědeckých diplomatů v zahraničí. První diplomat zamířil v roce 2015 do Izraele. "Teď se bude vypisovat výběrové řízení do Ameriky, spolupracujeme významně s Německem," uvedl Bělobrádek.

Sobotka nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného ministra KDU-ČSL

Sobotka dnes nenavrhl Bělobrádkovi výměnu žádného lidoveckého ministra. Při předchozích schůzkách s šéfy jednotlivých resortů nezjistil tak závažné problémy, kvůli kterým by to bylo nutné, vysvětlil Sobotka novinářům na tiskové konferenci. Koaliční partneři musí podle Sobotky do voleb těsně spolupracovat ve Sněmovně, aby prosadili zbývající legislativu.

Sobotka řekl, že si schůzky s Bělobrádkem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem nechal záměrně na závěr svého bilancování. S Babišem se sejde příští středu. "Logicky se nebavíme jen o jejich resortech, ale i resortech, které mají koaliční ministry. Já jsem (Bělobrádka) upozornil na priority, které vidím na ministerstvu kultury i zemědělství," uvedl Sobotka.

Upozornění se týkala podle Sobotky i věcí, které nejsou z jeho pohledu "v úplně nejlepším stavu". "Nenavrhl jsem výměnu některého z lidoveckých ministrů, takto závažné problémy jsem při té revizi situace na jednotlivých resortech nezjistil," vysvětlil premiér.

Diskuse se při bilanční schůzce týkala i koaliční spolupráce, řekl Sobotka. Vládní strany se podle něj v první polovině příštího roku musí shodnout na hlavních prioritách, protože by koalice měla sestavovat státní rozpočet i na rok 2018. "Budeme potřebovat velmi těsnou spolupráci všech tří stran v Poslanecké sněmovně," uvedl. V dolní komoře bude podle něj řada zákonů, pro jejichž schválení musí koalice mít dostatek hlasů.

Sobotka před několika týdny Bělobrádka i Babiše vyzval, aby zvážili změny v čele svých resortů. Sám se kvůli neúspěchu ČSSD v krajských a senátních volbách rozhodl zkusit zlepšit dynamiku kabinetu výměnou dvou sociálních demokratů, ministrů zdravotnictví a pro lidská práva. Nástupce Svatopluka Němečka a Jiřího Dienstbiera, kterými jsou Miloslav Ludvík a Jan Chvojka, jmenoval prezident Miloš Zeman tuto středu.

Sobotka příští středu uzavře bilanční schůzky jednáním s Babišem

Premiér Sobotka zakončí své bilanční schůzky s ministry příští týden jednáním s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Dnes to oznámil tiskový odbor úřadu vlády. Sobotka se s ministry schází od poloviny listopadu, hodnotí s nimi dosavadní úspěchy a plánuje úkoly do zbytku volebního období. Babiš smysl schůzek dříve zpochybnil a označil je za marketingovou kampaň ČSSD.

Premiér se proti Babišovi začal v poslední době výrazněji vymezovat, jak předtím naznačil i v dopisu spolustraníkům, ve kterém při hodnocení neúspěšných krajských voleb také oznámil, že přijde s obměnou vládního týmu. Babiš podle Sobotky dokáže prezentovat řadu úspěchů kabinetu pouze jako zásluhu hnutí ANO.

Sobotka ministra tento týden kritizoval za to, že přišel s návrhy změn v elektronické evidenci tržeb. Systém si podle něj chybným postupem sám rozbíjí. Babiš zase premiéra obvinil ze lži, když v úterý ve Sněmovně prošla novela o střetu zájmů. Premiér podle předsedy hnutí ANO tvrdil, že předpis nepostihne současné ministry, v případě podpisu prezidentem Milošem Zemanem by ale měl zákon významně ovlivnit Babišovo podnikání.

Bilanční schůzky s vicepremiéry a předsedy ostatních koaličních stran si nechal šéf ČSSD Sobotka až na závěr. Oba opakovaně vyzval, aby zvážili změny v čele resortů, které drží jejich strany. Oba předsedové to odmítli. Ve čtvrtek premiér uvedl, že už má jasno, co Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) řekne, ale podrobnosti si nechá pro rozhovory s nimi. S Bělobrádkem se sejde dnes odpoledne.

Sobotka se s ministry začal scházet 14. listopadu. Nejednal od té doby pouze se stranickou kolegyní Michaelou Marksovou (ČSSD). S ní se naopak sešel ve Strakově akademii 7. listopadu, kdy jednal s tehdejšími ministry Svatoplukem Němečkem a Jiřím Dienstbierem, jejichž konec následně ohlásil. Podle spekulací některých médií měla skončit i Marksová. Ministryně tento týden ČTK řekla, že bilanční schůzka se Sobotkou ji čeká. Měla by se podle ní uskutečnit na úřadu práce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď