Sobotka chce od ČSSD podporu navýšení penzijního účtu a přídavků

foto Předseda vlády Bohuslav Sobotka na schůzi vlády 9. ledna v Praze.

Praha - Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes získal od předsednictva strany jednomyslnou podporu pro návrh využití rozpočtového přebytku na valorizaci důchodů i pro zvýšení přídavků na děti pracujících rodičů od roku 2018. Novinářům před dnešním projednáváním plánu se členy vedení sociální demokracie řekl, že očekává u obou témat velkou bitvu mezi koaličními stranami a možná později i ve Sněmovně. Obě jsou pro sociální demokracii důležitou prioritou, uvedl.

Na penzijní účet, který je součástí rozpočtu, by podle Sobotky mělo jít 62 miliard z přebytku loňského rozpočtu, vznikla by tak pro valorizaci penzí rezerva 84 miliard korun. Návrh v pondělí ČSSD představila koaličním partnerům, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání řekl, že s rozhodnutím počká do konce dubna, kdy má vláda návrh na využití přebytku předložit Sněmovně. Lidovci chtějí peníze použít i na investice.

Přídavky na děti navrhují sociální demokraté zvýšit z nynějších 500, 610 a 700 korun podle věku dítěte na 1000, 1100 a 1200 korun. Na dávku by měly dosáhnout navíc i rodiny s průměrným příjmem. Nyní se přídavky vyplácejí rodinám s příjmem do 2,4násobku životního minima. Nově by zvýšenou dávku podle plánů ČSSD měli dostávat pracující rodiče z domácností s příjmem do trojnásobku minima. Náklady státu by se tak zvedly ze tří na osm miliard ročně.

Se zvýšením přídavků na děti počítá návrh koncepce rodinné politiky, který připravilo ministerstvo práce a který kritizují zejména koaliční lidovci. Koncepce obsahuje i řadu dalších opatření, ta chce ČSSD promítnout až do svého volebního programu a usilovat o ně po volbách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď