Sobotka čeká, jak Babiš vysvětlí Sněmovně své kauzy

foto Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš.

Praha - Ve vládní koalici dnes znovu vygradoval spor mezi ČSSD a ANO kvůli jednokorunovým dluhopisům, zásadnější posun nicméně nakonec nenastal. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) dluží veřejnosti i vládním partnerům odpověď na množství otázek kolem dluhopisů i svého majetku. O dalším postupu ve vládě i koalici se ale rozhodne až poté, co na konci dubna vyprší lhůta Sněmovny, aby Babiš podezření vysvětlil. Babiš nevidí důvod k tomu, aby byl případně odvolán, stažení ministrů ANO nechtěl předjímat. Na Sobotkovy otázky je připraven odpovědět, když ho s nimi osloví.

Sobotka dnes na tiskové konferenci novinářům řekl, že je znepokojen tím, jak se šéf hnutí ANO v posledních týdnech staví ke kauze korunových dluhopisů, ale i k dalším otázkám a podezřením. Podle Sobotky je nezbytné, aby Babiš své obchodní transakce ozřejmil veřejnosti i poslancům, kteří ho k tomu v březnu vyzvali. Babiš na to má čas do konce dubna. Sobotka chce pak své rozhodnutí založit na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany.

Babiš později novinářům řekl, že je připraven odpovědět Sobotkovi na jeho nové otázky, pokud ho s nimi předseda vlády osloví. Premiéra zároveň kritizoval, že nepočkal, až vysvětlí transakce s dluhopisy ve Sněmovně. "Já bych byl strašně rád, aby skutečně si počkal na to vysvětlení, i když to vypadá tak, že má už dopředu jasno," řekl.

Úřad vlády dal dnes novinářům k dispozici zhruba čtyřicetistránkový materiál, ve kterém jsou shrnuty různé kauzy kolem Babiše. Analýza konstatuje, že Babišovy podnikatelské aktivity a majetkové poměry jsou stále nedostatečně vysvětlené. Dokument většinou na základě zpráv médií rekapituluje kauzy kolem Babiše. Hovoří o nákupu Agrofertu, dotaci pro farmu Čapí hnízdo, vrací se i k obchodům s akciemi společností Profrost a Afeed či k fondu Hartenberg. S odkazem na informace z médií poukazuje na nekalé praktiky, kterých se měly Babišovy firmy dopouštět.

Video: Sobotka čeká, jak Babiš vysvětlí Sněmovně své kauzy
27.04.2017, 17:31, autor: ČTK, zdroj: ČTK

O korunové dluhopisy se veřejnost začala zajímat v souvislosti se zjištěním, že je Babiš nakoupil od své někdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun. Díky tehdejšímu znění zákona se emitenti dluhopisů v hodnotě jedné koruny mohli vyhnout zdanění. Během Babišova vysvětlování případu vyvstaly i otázky, zda na tuto transakci měl dost prostředků a jak je získal. Ministr všechny pochybnosti odmítá, poslancům předložil zprávy dvou auditorských firem o svých příjmech.

Sněmovna v březnu v souvislosti s případem jednokorunových dluhopisů vyzvala Babiše, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků. Pokud šéf ANO požadavek nenaplní, premiér by měl vyvodit vůči Babišovi důsledky. Ministr financí plánuje v pátek odpověď předat písemně šéfovi Sněmovny Janu Hamáčkovi (ČSSD).

 

Video: Babiš je připraven odpovědět na Sobotkovy dotazy
27.04.2017, 18:26, autor: ČTK, zdroj: ČTK

Pochybnosti o Babišově podnikání formulované Sobotkovými poradci

Otázky formulované v závěru analytického souhrnu informací o podnikatelských aktivitách a majetkových poměrech vicepremiéra Andreje Babiše (hnutí ANO), který nechal vypracovat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD):

Pozadí operace s korunovými dluhopisy společnosti Agrofert:

1. Jaký byl ekonomický důvod pro vydání korunových dluhopisů s úrokem 6 procent, když se společnost Agrofert těšila přízni bank, jež jí v té době půjčovaly za významně menší úrok?

2. Proč byl jediným nabyvatelem těchto dluhopisů Andrej Babiš jako vlastník Agrofertu? Proč nebyla emise dluhopisů nabídnuta i jiným zájemcům?

3. Jaký byl původ peněz, jež byly použity na zaplacení korunových dluhopisů, a to v době, kdy Andrej Babiš byl nejen předsedou politického hnutí ale i členem vlády?

4. Proč Andrej Babiš zveřejnil speciálně připravené potvrzení od banky o zaplacení korunových dluhopisů a nikoliv standardní výpis z účtu?

5. Proč není v tomto potvrzení banky uvedeno konkrétní datum, kdy Andrej Babiš transakci provedl? A proč zaplatil celkem o cca 70 milionů více, než je hodnota dluhopisů?

Původ 748 milionů koroun příjmů osvobozených od daně z transakcí s akciemi firem Profrost, Afeed CZ a slovenský Afeed, jež Andreje Babiš prodal svojí vlastní společnosti Agrofert:

6. Jak vysoké byly celkové náklady Andreje Babiše na investice do těchto firem a proč tyto náklady neobsahují zprávy auditorů?

7. Kdo poskytl prostředky na vstupní investici do společnosti Profrost, jež podle firemního webu dosáhla výše 170 milionů korun?

8. Nebyl prodej 20 ks akcií firmy Afeed CZ do Agrofertu v polovině roku 2011 pouze účelovou transakcí, neboť tato firma ještě koncem roku 2010 nevykazovala prakticky žádnou činnost, neměla zaměstnance a na účtu pouze 5 milionů korun? Nešlo tedy o účelovou transakci s cílem vyvést z Agrofertu nezdaněné peníze pro jeho majitele?

9. Proč Agrofert nakoupil akcie firmy Profrost za zhruba sedmkrát vyšší cenu než za ně ve stejné době zaplatila firma Rapaces Group? Existuje kompletní dokumentace ověřující legálnost této operace? Nešlo také pouze o účelovou transakci s cílem vyvést z Agrofertu nezdaněné peníze pro jeho majitele?

10. Stačily prostředky ve výši 2,4 mld. Kč, jež měl podle auditorských firem legálně vydělat Andrej Babiš v letech 1996 až 2004, na pokrytí všech jeho mezitímních investic a nákladů na jeho drahý životního styl?

Jednání vlády dne 24. 4. 2017 ke korunovým dluhopisům. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o zopakování informací, se kterými byla v uplynulé době vláda již seznámena, ministři za sociální demokracii uplatnili své výhrady a zástupcům daňové správy, kteří se jednání vlády zúčastnili, tak byly položeny doplňující otázky.

11. Chybí jistota, že finanční správa skutečnosti zkontroluje všechny, koho je nutné v souvislosti s korunovými dluhopisy potřeba zkontrolovat.

12. Chybí jistota, že finanční správa tyto subjekty zkontroluje včas, tak aby nedošlo k problému prekluze, tj. situaci, že nastane promlčení a nebude možné zpětně tyto věci zkontrolovat.

13. Není jasné, zda a v kolika případech eventuálně daňová správa podala trestní oznámení.

14. Není zřejmé, jestli a v jakém rozsahu daňová správa doměřila konkrétním finančním subjektům nebo firmám v uplynulých 5 letech nějaké dodatečné daňové povinnosti.

Otazníky kolem mnohamiliardových finančních operací souvisejících se společností IMOBA, a také se společností Hartenberg:

15. Proč Andrej Babiš tvrdí, že nepoužívá firmy v daňových rájích, když jedna z jeho klíčových firem IMOBA sídlila dlouhá léta ve švýcarském městě Zug, jež mezi daňové ráje patří? (A další firmu Romneya sídlící na Kypru použil na převzetí firmy U Rytířů, jejíž majitel po té spáchal sebevraždu.)

16. Jaký byl důvod mnohamiliardových finančních operací, jež před rokem 2014 proběhly v souvislosti se společností IMOBA? Nešlo o sofistikovanou snahu vyhnout se placení daní a vyvést tak prostředky pro svého majitele a jeho další investice?

17. Byly peníze, jež používá společnost Hartenberg pro svoje investice zejména v oblasti zdravotnictví, řádně zdaněny? Jak přesně? Jaký je jejich původ?

18. Proč Andrej Babiš opakovaně lživě tvrdil, že společnost Hartenberg je investiční fond, i když ČNB jako regulátor žádnou takovou investiční společnost ani investiční fond neregistruje?

Pochybnosti ohledně způsobu, jakým Andrej Babiš získal akciové podíly ve společnosti Agrofert:

19. Jakým způsobem získal Andrej Babiš (do té doby vystupující pouze jako manažer firmy) před zhruba 17 lety 45 procent podíl v Agrofertu, jehož celková hodnota byla v té době zhruba 4 miliardy korun?

20. Kde na tuto transakci vzal peníze, když do roku 2000 byl jeho zveřejněný čistý příjem pouze 8, 3 milionu korun?

21. Jak Andrej Babiš vysvětlí, že v roce 1999 odkoupil od polostátního podniku Spolana 10 procentní podíl v Agrofertu za pouhých 2,5 milionu korun, přestože jeho reálná hodnota byla několik set milionů korun? Hradil tuto transakci rovněž ze svých příjmů?

22. Kdo konkrétně se skrýval za firmou O.F.I a z jakých peněz tato firma financovala své investice v devadesátých letech?

Zdroj:Analytický souhrn kauz a nezodpovězené otázky související s podnikáním ministra financí A. Babiše

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pátek 23. února 2018

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď