Sobotka: Asociace krajů nedodala podklady pro zvýšení mezd řidičů

foto Ilustrační foto - Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil 15. června na tiskové konferenci v Jaderné elektrárně Dukovany po jednání výboru pro jadernou energetiku.

Hradec Králové - Přidělení peněz od vlády krajům na zvýšení mezd řidičům autobusů podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vázne na tom, že Asociace krajů dosud nedodala všechny podklady potřebné pro rozdělení peněz mezi kraje. Mezi kraje má vláda rozdělit 420 milionů korun. Sobotka to dnes řekl v Hradci Králové po jednání s hejtmanem Jiřím Štěpánem (ČSSD). Premiér potvrdil, že závazek vlády poslat krajům peníze platí.

Nyní Sobotka čeká na zkompletování podkladů od Asociace krajů. "Zatím ještě Asociace krajů nedodala všechny potřebné podklady pro to, abych mohl vládě předložit návrh na rozdělení finanční částky 420 milionů korun ve prospěch krajů ... byl bych velice rád, kdyby asociace co nejdříve dodala podklady, abychom tu věc mohli ještě do vládních prázdnin na jednání vlády vyřešit," řekl Sobotka bez upřesnění, o jaké podklady jde.

Předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO) dnes ČTK řekla, že zdržování platby z vlády krajům považuje za nefér jednání. Většinu podkladů už má vláda pro rozhodnutí od 15. května. "Dodali jsme už asi 85 procent dodatků smluv s dopravci, zbytek snad dodáme do týdne. Kraje už přitom dopravcům zaplatily, většinou z peněz, které měly na opravy silnic. A právě na opravy silnic pak chtějí kraje peníze od vlády využít. Ale to je musí dostat včas, dokud je možné je na opravy silnic ještě letos použít," řekla ČTK.

Asociace krajů původně chtěla na mzdy řidičů od vlády 840 milionů korun. Kraje ale 5. května nakonec souhlasily s částkou 420 milionů korun.

Vláda rozhodla o zvýšení výdělků řidičů autobusů od ledna. Minimální mzdový tarif se zvedl ze 71,60 na 98,10 korun za hodinu, tedy z 12.100 korun na 16.400 korun měsíčně. Za hodinu čekání mezi spoji by se mělo platit 88,30 místo 50 korun. Při rozdělené směně by měl také náležet příplatek deset procent základní hodinové sazby za ztížené podmínky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď