Sobotka a Timmermans jednali o migraci

foto Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans vystoupil 1. března v Praze na vzpomínkovém setkání k připomenutí 40 let od setkání profesora Jana Patočky s bývalým nizozemským ministrem zahraničí Maxem van der Stoelem.

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes jednal s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem o migraci a budoucím směřování evropské integrace. V tiskové zprávě to sdělil Úřad vlády. Timmermans se Sobotkou se věnovali také přípravě Evropské rady, která se koná příští týden.

"Český premiér zdůraznil, že EU musí v oblasti migrace stavět na společných řešeních, která získají podporu všech členských států. Česká republika je připravena i nadále pomáhat ve třetích zemích a členských státech, které jsou postiženy migrační krizí," stojí v tiskové zprávě.

Sobotka s Timmermansem se setkali krátce potom, co Evropská komise rozhodla, že zahájí řízení vůči Česku, Maďarsku a Polsku, které podle unijní exekutivy neplní své povinnosti plynoucí z programu přerozdělování migrantů nacházejících se v Itálii a Řecku. Předseda vlády už uvedl, že Česká republika je připravena svůj postoj před komisí obhájit.

K budoucnosti Evropské unie Sobotka uvedl, že stěžejní podmínkou pro pokračování integrace je posilování důvěry občanů. "Evropská unie by se proto do budoucna měla zaměřit na oblasti, v nichž přináší skutečnou přidanou hodnotu," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Budoucností EU se tento týden zabývala také konference Prague European Summit, na níž vystoupili Sobotka i Timmermans. Místopředseda EK ve svém čtvrtečním vystoupení mluvil i o migraci. Timmermans vyjádřil pochopení pro obavy, které mají obyvatelé Česka z příchodu lidí z jiného kulturního prostředí. Zdůraznil však, že teroristické útoky, k nimž v poslední době docházelo v evropských městech, nesouvisí s aktuální migrační vlnou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď