Sníh zkomplikoval dopravu, silničáři se vrátili k zimní údržbě

foto Sněhové přeháňky v noci na 19. dubna zasáhly některé části Olomouckého kraje. V Jeseníkách (na snímku je silnice v Koutech nad Desnou ze Šumperku do Jeseníku před Červenohorským sedlem) v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Správci silnic do terénu vyslali všechny sypače a pluhy, přesto vozovky na Jesenicku a Šumpersku kvůli hustému sněžení ráno pokrývá vrstva sněhu a sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Slabá vrstva sněhu napadla také v kopcovité části Prostějovska. Podle dispečera prostějovských silničářů jsou vozovky ráno holé a mokré. Sněhový poprašek je místy i na Olomoucku, kde jsou silnice s opatrností sjízdné.

Praha - Husté a vytrvalé sněžení, silný vítr a ledovka ve středu zkomplikovaly dopravu na mnoha místech republiky. Silničáři se po několika týdnech znovu vrátili k zimnímu provozu a často museli předělávat techniku zpátky na sypače a pluhy. Nejvíce problémů bylo na severu Moravy a ve Slezsku, hlavně na Jesenicku, Šumpersku, Bruntálsku nebo Opavsku, v Jeseníkách napadlo až 40 centimetrů sněhu. I na Žďársku byla kvůli náledí řada silnic neprůjezdná a opatrní by měli být řidiči také ve vyšších polohách na severu Čech či na Šumavě.

Sněhové přeháňky v noci na 19. dubna zasáhly některé části Olomouckého kraje. V Jeseníkách v noci napadlo až 30 centimetrů sněhu. Správci silnic do terénu vyslali všechny sypače a pluhy, přesto vozovky na Jesenicku a Šumpersku kvůli hustému sněžení ráno pokrývá vrstva sněhu a sjízdné jsou jen se zvýšenou opatrností. Slabá vrstva sněhu napadla také v kopcovité části Prostějovska. Podle dispečera prostějovských silničářů jsou vozovky ráno holé a mokré. Sněhový poprašek je místy i na Olomoucku, kde jsou silnice s opatrností sjízdné. Snímek je z Olomouce-Lošova.

Kamiony by do vyšších poloh raději neměly vůbec jezdit, řekl ČTK dispečer jesenické správy silnic. Silničáři odpoledne uzavřeli hlavní spojnici mezi Šumperkem a Jeseníkem přes Červenohorské sedlo, kde cestu zablokoval kamion. Tah je z jesenické strany již s omezením průjezdný. V obci Lipová-lázně nedaleko Jeseníku silnici ráno zablokoval kamion, který havaroval na zledovatělé vozovce. Odstavené nákladní auto komplikovalo provoz i na silnici ze Zlatých Hor do Jeseníku, kde byla ráno místy ledovka.

Kamiony a osobní auta s letními gumami by neprojely hlavně horskými oblastmi jako Skřítek, Červenohorské sedlo, Ostružná, Ramzová, Vidly a Domašov.

Počasí zasáhlo i turisty v Jeseníkách. Kvůli silnému větru se zastavily vleky ve skiareálu na Ovčárně a odříznutý od světa zůstal kvůli závějím hotel Praděd na vysílači. Horská služba vyhlásila druhý stupeň z pětibodové škály lavinového nebezpečí, a navíc je silný nárazový vítr. Služba proto vyzvala turisty, aby se nevydávali na hřebenové túry.

Noční sněžení způsobilo 19. dubna v Moravskoslezském kraji největší problémy na Bruntálsku a Opavsku, kde napadlo až do 20 centimetrů sněhu. Především v horských oblastech se dnes na cestách kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silničáři s ohledem na předpověď počasí předělávají další techniku na zimní provoz. Na snímku je situace na silnici z Opavy do Bruntálu

V Moravskoslezském kraji sněžení nejvíce zasáhlo Bruntálsko a Opavsko. Napadlo až 60 centimetrů sněhu. Tvoří se jazyky, na Opavsku odpoledne kvůli větru i závěje. Průjezdnost tam kompikují odstavené kamiony. Hasiči v kraji evidují od odpoledne kvůli počasí více než 100 zásahů, nejčastěji vyjíždějí k nehodám a odstraňují spadlé stromy a větve.

Odpoledne se podařilo zprůjezdnit pro osobní auta cestu přes Bruntál a také silnici na Bartultovice, nákladní doprava je tam i na dalších problematických úsecích na Bruntálsku pozastavená. Silničáři také kvůli sněhu a náledí až do odvolání uzavřeli pro kamiony a auta s návěsem jeden z hlavních tahů na Slovensko, úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku.

V horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc deset až 15 centimetrů sněhu. Sněžilo i v nižších polohách. Místní správci silnic kvůli návratu zimního počasí zprovoznili čtyři sypače, které už měli přestavěné na letní verze - vysavače či zametače. Počasí dělalo problémy i na Žďársku, řada silnic byla nesjízdná kvůli náledí. Dopoledne se díky zásahu silničářů i příznivějšímu počasí situace zlepšila, ale řidiči by hlavně v lesních úsecích ve vyšších polohách měli věnovat jízdě zvýšenou pozornost.

Velkou opatrnost doporučují silničáři motoristům i v horských oblastech Libereckého kraje. V místech, kde jsou silnice mokré, může vznikat náledí. Z hlavních tahů byla namrzlá třeba silnice mezi Desnou a Harrachovem. Nejezdí kabinová lanovka na Ještěd v Liberci kvůli nárazovému větru s rychlostí až 108 kilometrů v hodině, což je skoro dvojnásobek limitu.

Také v horských oblastech Královéhradeckého kraje napadlo několik centimetrů sněhu a mrzlo. I silničáři v Pardubickém kraji museli po dlouhé době opět odklízet sníh, hlavně na Orlickoústecku v katastru Lanškrouna a Žamberka. V oblasti Suchého vrchu se tvořily sněhové jazyky.

Sněžení místy komplikovalo sjízdnost také v Jihočeském kraji. V noci například nebyla dočasně průjezdná silnice I/4 mezi Vimperkem a hraničním přechodem Strážný na Prachaticku, kde uvízl polský kamion. Ráno již byly ale všechny silnice v kraji sjízdné. V Ústeckém kraji silničáři nabádali k opatrnosti u hraničního přechodu Cínovec na Teplicku, kde může silnice E55 namrzat.

Vítr a sněhové jazyky budou podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu komplikovat dopravu i ve čtvrtek, a to hlavně na východě republiky.

Jihočeský kraj

Sněžení komplikovalo sjízdnost silnic na některých místech v Jihočeském kraji. Kvůli tomu například v noci nebyla na čas průjezdná silnice I/4 mezi Vimperkem a hraničním přechodem Strážný na Prachaticku. Dnes ráno byly všechny silnice v kraji sjízdné. Vyplývá to z dat dispečinku jihočeské správy a údržby silnic.

Komplikace na silnici mezi Vimperkem a Strážným nastaly kolem 1:00. Na vozovce uvízl polský kamion, který blokoval dopravu. V tu chvíli na Prachaticku intenzivně sněžilo.

V ranních hodinách se stále drží teploty na řadě míst Jihočeského kraje pod bodem mrazu. Na Šumavě leží několikacentimetrová vrstva čerstvého sněhu.

Královéhradecký kraj

V horských oblastech Královéhradeckého kraje napadla několikacentimetrová vrstva sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Všechny silnice ráno byly se zvýšenou opatrností sjízdné, vyplývá z dat silničářů. Na silnici 309 u Deštného v Orlických horách zhruba v 5:30 sjel autobus do příkopu, při nehodě nebyl nikdo zraněn, na místě ráno pokračovaly vyprošťovací práce.

Na většině území hradeckého kraje bylo zataženo a foukal silný vítr. Hlavní silniční tahy byly suché a sjízdné bez omezení, například v Krkonoších klesla rtuť teploměru pět stupňů Celsia pod bod mrazu. Návrat sněhu donutil silničáře v úterý namontovat opět zimní výbavu. V hradeckém kraji stála zimní údržba do konce března zhruba 174 milionů korun, což bylo asi o 20 milionů více než v sezoně 2015/2016.

Podle meteorologů by mělo v hradeckém kraji občas sněžit, v Orlických horách může být sněžení trvalé a vydatné. Večer by mělo začít srážek postupně ubývat. Meteorologové varují, že od středních poloh se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Liberecký kraj

Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři motoristům při jízdě v horských oblastech Libereckého kraje. V místech, kde jsou silnice mokré, je možný vznik náledí. ČTK to dnes řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. V noci se teploty v horách pohybovaly kolem minus pěti stupňů a místy silnice pokryl sníh.

Z hlavních tahů podle Pospíšila museli chemicky ošetřit silnici 10 mezi Desnou a Harrachovem. "Po úterním sněžení a následném ochlazení byla silnice namrzlá. Volali nám policisté i řidiči, že je zledovatělá, tak jsme tam vyslali sypače," uvedl Pospíšil. Zimní údržbu silničáři nad ránem prováděli také na Horních Mísečkách a Benecku. "Sníh tam zůstal ležet na silnicích. Protože jde o úseky, které se chemicky neudržují, tak se provedl posyp inertním zdrsňujícím materiálem, aby se řidiči dostali tam, kam potřebují," řekl Pospíšil. Silnice v kraji jsou ale podle něj jinak převážně holé a suché. "Kromě Krkonoš a Jizerských hor je situace bezproblémová," dodal.

Podle předpovědi by dnes v Libereckém kraji mělo být zataženo až oblačno, místy se sněhovými přeháňkami. Odpoledne by měla oblačnost ubývat a srážky už budou ojedinělé. Nejvyšší denní teploty by měly být mezi třemi až šesti stupni Celsia, na horách mezi nulou a minus třemi stupni. Vát bude čerstvý severní vítr, který může v nárazech dosahovat na horách až 108 kilometrů v hodině.

Moravskoslezský kraj

Sněžení, které v noci na dnešek a během dnešního dne zasáhlo Moravskoslezský kraj, nejvíce zkomplikovalo dopravu na Bruntálsku, kde v horských oblastech připadlo až 60 centimetrů sněhu. Odpoledne se situace ale výrazně zdramatizovala také na Opavsku, kde fouká silný vítr a tvoří se nejen sněhové jazyky, ale i závěje, řekla ČTK okolo 17:00 mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Simona Součková.

Upřesnila, že na silnicích na Bruntálsku je ujetá těžká sněhová břečka, místy s novou vrstvou sněhu. Nejvíce problémů podle ní na silnicích způsobují kamiony, které od rána zablokovaly několik míst v regionu. "Na některých úsecích řídí dopravu policie, odklání nebo zastavuje kamiony. Osobní auta projedou na hlavních tazích se zvýšenou opatrností. Všude je špatná nebo minimální viditelnost a stále sněží. Silničáři jsou stále v plné pohotovosti," uvedla Součková.

Doplnila, že na Opavsku průjezdnost výrazně komplikují odstavené kamiony. "Situace na Opavsku se dramaticky zhoršila, strašně tam fouká silný vítr. Lidé volají, že mají problémy. Máme ale venku veškerou techniku včetně externistů, ale opravdu není v našich silách být úplně všude a zvládnout situaci tak, aby byli všichni spokojeni," podotkla Součková.

Na Novojičínsku by řidiči měli být opatrní hlavně ve vyšších polohách, kde se rovněž tvoří sněhové jazyky a jsou tam i zbytky rozbředlého sněhu.

Na Frýdecko-Místecku stále zůstává uzavřený pro kamiony a auta s návěsem úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou. Omezení je v platnosti až do odvolání. Na Ostravsku a Karvinsku jsou komunikace sjízdné bez větších komplikací, silnice jsou převážně mokré.

Olomoucký kraj

Tah přes Červenohorské sedlo, který byl kvůli uvízlému kamionu zhruba od 14:00 uzavřen, je z jesenické strany již s omezením průjezdný. Dopravu tam jedním směrem řídí policie, řekl dnes ve 20:00 ČTK dispečer jesenické správy silnic. Komplikace v dopravě na Šumpersku a Jesenicku přetrvávají, problémy jsou především v kopcích. Sněžení však pomalu ustává.

"Komplikace v dopravě přetrvávají, z naší strany je však již tah jedním směrem průjezdný. Na silnici jsou však stále odstavená auta a kamiony. Stále jsme v terénu a provádíme údržbu, komplikace jsou v každém kopci při stoupání. Momentálně však již přestává sněžit," řekl ČTK dispečer jesenické správy silnic.

S problémy musejí správci silnic počítat také na silnici mezi Lipovou-lázní a Pomezím, kterou zablokoval kamion. "Za 48 hodin napadlo jen tady dole v Jeseníku 35 centimetrů sněhu, na jiných místech hlásí ještě více," doplnil dispečer. Stále v terénu jsou i silničáři na Šumpersku, i tam se budou snažit silnice protáhnout i během nočních hodin.

Podle dopravních informací policie je uzavřená kvůli sněhové kalamitě také komunikace v délce zhruba čtyř kilometrů mezi Potštátem a Partutovicemi na Přerovsku, mezi obcemi Veveří a Arnoltice na Olomoucku, mezi Hraničnými Petrovicemi a Jívovou na Olomoucku a Horní Loděnicí a Dalovem na Olomoucku, stojí na serveru www.policie.cz.

Podle olomoucké krajské policejní mluvčí Marie Šafářové zaznamenali policisté během dneška na území Olomouckého kraje na tři desítky nehod, z toho polovina se stala na Šumpersku a Jesenicku, řekla ČTK Šafářová.

Pardubický kraj

Silničáři v Pardubickém kraji dnes po dlouhé době opět museli vyjíždět odklízet sníh z vozovek. Napadl na Orlickoústecku, zejména v katastru Lanškrouna a Žamberka. Silničáři přestavěli asi třetinu vozů údržby na zimní provoz, v terénu je sedm kusů techniky, řekl ČTK provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal.

"Intenzivně pluhujeme, v oblasti Suchého vrchu se tvoří sněhové jazyky. Napadlo už asi pět centimetrů sněhu," uvedl Cvrkal. Sněžilo i v Ústí nad Orlicí a České Třebové, tam ale sníh roztál. Podle Cvrkala by řidiči neměli do vyšších poloh Orlickoústecka vyjíždět s letními pneumatikami.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji zataženo, na Lanškrounsku foukal silný vítr a sněžilo, stejně jako v okolí Žamberka. Teploty se pohybovaly od minus čtyř do jednoho stupně.

Středočeský kraj

Silnice ve středních Čechách jsou dnes sjízdné, námraza byla ráno hlášena jen na Kladensku. Byla to ale lokální záležitost, řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

"Měli jsme výjezd na jednu silnici na Kladensku. Kolega hlásil, že tam byla nějaká lokální námraza. Jel tam sypač mezi 6:00 a 07:00. Jinak nic zásadního nebylo, sníh nepadal a bylo sucho," uvedl dispečer.

Účet za zimní údržbu se do konce února vyšplhal na 300 milionů Kč. Za celé zimní období o rok dříve hejtmanství utratilo 209 milionů Kč. Silnice v regionu patří k nejvytíženějším v republice, neboť Středočeským krajem vedou hlavní tranzitní tahy do Prahy. Na stavu silnic se nepříznivě podepisuje těžká kamionová doprava. Podle sčítání aut z roku 2010 projede denně krajem osm milionů vozidel.

Kraj Vysočina

Silnice na Žďársku jsou už během dopoledne díky zásahu silničářů i zlepšení počasí sjízdné. Řidiči by však hlavně v lesních úsecích ve vyšších polohách měli nadále věnovat jízdě zvýšenou pozornost. Podle předpovědi počasí se mohou během dneška i ve čtvrtek objevit další sněhové přeháňky a silný vítr může tvořit sněhové jazyky. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Kolem 10:00 se situace výrazně zlepšila, oteplilo se. Nemáme informace o tom, že by některá silnice byla ještě nesjízdná a neprůjezdná," uvedla.

Na Žďársku byla dnes ráno kvůli náledí řada silnic zablokovaná. V noci podle silničářů slabě sněžilo, sníh roztál. Vlhký povrch ale nad ránem kvůli nízkým teplotám pod nulou zmrzl. Na silnicích ležela souvislá vrstva ledu, blokovaly je stojící kamiony a za nimi osobní vozidla. Jinde na Vysočině problémy nebyly.

"Kvůli souvislé vrstvě ledu byla nesjízdná například silnice I/19 z Nového Města na Moravě na Radňovice, neprůjezdný byl úsek Žďár nad Sázavou - Veselíčko. Kamion byl vzpříčený u obce Budeč ve směru na Jihlavu," uvedla mluvčí. Silničáři vyslali na údržbu silnic 13 sypačů.

Na Vysočině bylo po ránu zataženo, teploty se pohybovaly od nuly do minus tří stupňů Celsia. Zpočátku místy, postupně na většině území meteorologové očekávají občasné, přechodně místy i trvalejší sněžení, večer ubývání srážek a později částečně i oblačnosti.

Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou minus jednoho až plus tří stupňů. Silný severní vítr může v nárazech ve vyšších polohách dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů v hodině a vytvořit sněhové jazyky.

Ve čtvrtek má být na Vysočině oblačno až zataženo, přes den ojediněle přeháňky, v polohách nad 500 metrů sněhové. V noci klesnou teploty na nulu až minus tři stupně, nejvyšší denní vystoupí na dva až šest stupňů. Ve vyšších polohách bude místy stále hrozit tvorba sněhových jazyků.

Zlínský kraj

V horských oblastech Vsetínska napadlo přes noc deset až patnáct centimetrů sněhu. Sněží i v nižších polohách, silničáři tak po několika týdnech opět pracují v zimním režimu. Cesty udržované chemicky jsou mokré se zbytky sněhové kaše, vozovky ošetřené posypem pokrývá ujetý sníh. Kdo se vydá do kopců, musí s ním počítat, řekl ČTK jednatel Správy a údržby silnic (SÚS) Valašska Jaromír Kořistka.

Pracovníci SÚS Valašska zprovoznili kvůli návratu zimního počasí čtyři sypače, které už měli přestavěné na letní verze jako vysavače či zametače. Doplnily tak jediný sypač, který ještě na léto nebyl upraven. Pět sypačů je tak od nočních hodin v permanenci. "Zimní údržba se musela ve vyšších polohách provádět opakovaně, nad ránem jsme museli objet i silnice v nižších polohách. Navíc stále sněží," popsal situaci Kořistka.

Teplota se podle něj pohybuje od nuly až do minus tří stupňů Celsia, které jsou na horách. "K tomu fouká vítr, pocitově je opravdu škaredě," dodal Kořistka. Předpověď počasí příznivá není. Zimní počasí, které se vrátilo v úterý, by mělo podle meteorologů několik dnů vydržet. Odpolední teploty nepřekročí dnes čtyři stupně a ve čtvrtek sedm stupňů Celsia. V noci teplota klesne až k minus čtyřem stupňům. Foukat navíc bude místy až nárazový vítr.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je neděle 25. března 2018

Očekáváme v 4:00 -2°C

Celá předpověď