Sníh a vítr přinesou sněhové jazyky, v Čechách hrozí také ledovka

foto Zima, sníh, sněžení, námraza, zimní počasí - ilustrační foto

Praha - Kvůli očekávanému sněžení a zesilujícímu větru meteorologové varovali před sněhovými jazyky. Výstraha platí pro téměř celé území České republiky do čtvrtečního poledne. V Čechách navíc v noci hrozí ledovka, na Moravě může na horách napadnout až 30 centimetrů nového sněhu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Všechny výstrahy vydal s nízkým stupněm nebezpečí.

Sněžení do Česka podle předpovědi přijde dnes večer od severozápadu s okluzní frontou, za kterou bude proudit chladný a vlhký vzduch. Do rána napadne v nižších polohách kolem pěti centimetrů, ve středních polohách a na Moravě místy pět až deset cm a na horách deset až 30 cm nového sněhu. V noci na čtvrtek budou v nižších polohách v Čechách srážky přecházet místy ve smíšené nebo mrznoucí s tvorbou ledovky.

Zároveň bude během dneška zesilovat vítr, který může v noci a ve čtvrtek dopoledne foukat rychlostí až 70 kilometrů v hodině, na horách až 110 km/h. "V kombinaci čerstvého větru a sněžení se budou postupně místy, zejména v polohách nad 400 metrů, tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje," uvedli meteorologové. Dnes dopoledne se sněhové jazyky tvořily místy na horských hraničních přechodech.

Výstraha před sněhovými jazyky platí pro Ústecký kraj od dnešních 11:00, pro Prahu, střední a západní Čechy od 15:00 a pro většinu zbytku Česka od 18:00. Na jižní Moravě se varování vztahuje jen na Blanensko. Výstrahu před ledovkou meteorologové vydali pro Čechy od dnešních 18:00 do čtvrtečních 10:00. Před novou sněhovou pokrývkou varovali na období od dnešních 18:00 do čtvrtečních 9:00 pro Vysočinu a Zlínský, Jihomoravský a Olomoucký kraj.

Na mrznoucí srážky a ledovku si mají podle ČHMÚ dávat pozor řidiči a chodci, na horách by lidé měli sledovat informace Horské služby. Nový mokrý sníh může v lesích způsobit polomy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď