Sněmovna chce znovu řešit kauzy spojené s Babišem

foto Ministr financí Andrej Babiš 10. května v Praze na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k jeho údajnému zneužívání médií a dalších institucí. Schůzi vyvolaly opoziční ODS a TOP 09 kvůli nahrávkám, na kterých Babiš hovoří s novinářem svého bývalého deníku o materiálech připravovaných o politických rivalech.

Praha - Sněmovna by na nynější schůzi měla znovu řešit kauzy týkající se vicepremiéra, ministra financí a předsedy ANO Andreje Babiše. Prosadila to při schvalování programu opoziční ODS. Chce přimět Babiše k tomu, aby se nevyhýbal odpovědím na otázky, které se týkají jeho obchodů se společností Agrofert, kterou vlastnil. Termín projednávání ale stanoven nebyl.

"Jistě najdeme společně termín, kdy tady bude pan ministr financí, aby ta debata mohla proběhnout," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš se z dnešního jednání Sněmovny omluvil. Stanjura by chtěl mimo jiné znovu otevřít otázku Babišovy koupě a zaplacení jednokorunových dluhopisů nebo jeho vztah s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

Už tuto středu by ale Sněmovna na návrh opoziční TOP 09 měla řešit, jak je to s údajně nadměrným využíváním zajišťovacího příkazu Finanční správou kvůli splnění daňové povinnosti. Informaci si Sněmovna vyžádala přímo od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Příkaz má umožnit v odůvodněných případech získat do úschovy částku, která by podle finančních správců odpovídala budoucí výši daňové povinnosti. Podle TOP 09 ale četnost používání těchto příkazů stoupá od doby, kdy je ministrem financí Andrej Babiš (ANO), a likvidují se tím podnikatelé.

"Z chování a jednání Finanční správy v poslední době vyplývá, že zajišťovací příkazy jsou používány plošně a že mají pro řadu podnikatelů likvidační charakter. Mimochodem celou řadu těchto zajišťovacích příkazů ruší svými rozhodnutími Nejvyšší správní soud," uvedl Poslanec TOP 09 Martin Plíšek.

Sobotka si už koncem dubna vyžádal od Babiše statistický přehled počtu případů, kdy byl zajišťovací příkaz použit, a návrh dalšího postupu v této věci. Náměstkyně ministra financí Alena Schillerová už dříve kritiku odmítla. Podle ní se počet příkazů v loňském roce snížil na zhruba 1500.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď