Sněmovna bude debatovat o rezoluci UNESCO o Chrámové hoře

foto Ilustrační foto - Izraelští archeologové zjistili, že o rozšíření židovského chrámu v Jeruzalémě na počátku našeho letopočtu se nezasloužil judejský král Herodes, jak se doposud uvádělo. Pod základy Zdi nářků, pozůstatku vnějších hradeb posvátné budovy, totiž objevili mince ražené zhruba 20 let po Herodově smrti (rok 4 před naším letopočtem). Nový chrám tak byl daleko od toho, aby byl za Herodova života hotov. Na snímku archeolog stojí na místě nálezu mincí uvnitř vany určené k rituálním koupelím, která byla součástí budovy, jež na místě stála předtím, než se rozšířil židovský chrám.

Praha - Sněmovna bude debatovat o rezoluci Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), ve které pomíjí židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků v Jeruzalémě. Zařazení bodu prosadila na středeční jednání dolní komory poslankyně opoziční ODS Jana Černochová. V Izraeli vyvolala rezoluce vlnu pobouření, palestinské ministerstvo zahraničí ji naopak uvítalo.

Sněmovna by měla dát podle Černochové najevo, že s rezolucí nesouhlasí. "Nelze popírat historii," řekla poslankyně. Členové dolní komory by podle ní také měli mít možnost se seznámit se stanoviskem představitelů vlády. Jde zatím o návrh dokumentu, který se bude řešit na plenárním zasedání organizace.

Návrh Černochové podpořilo 93 ze 177 přítomných poslanců. Proti jich bylo 30.

Chrámová hora je předmětem sporů mezi Izraelci a Palestinci. Nacházejí se tam dvě významné mešity, v minulosti tam ale býval i židovský chrám. Právě kvůli posvátným místům v této části Jeruzaléma se před rokem rozhořela vlna násilností mezi Izraelci a Palestinci, která má už přes 250 obětí.

Nová rezoluce používá pro místa v jeruzalémském Starém městě pouze muslimské názvy a kritizuje Izrael za "provokativní kroky, které narušují posvátnost a nedotknutelnost" oblasti.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

26°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď