Šlechtová: Kraje mohou smlouvy změnit či vypsat řízení znovu

foto Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (uprostřed) se setkala 13. ledna v Teplicích s odboráři dopravních podniků, kteří chtějí zvýšit mzdy pro řidiče autobusů a vyhlásili proto stávkovou pohotovost v autobusové dopravě v Ústeckém kraji. Vlevo je dopravní ředitel teplické firmy Arriva Petr Havlík.

Teplice - Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) vidí řešení zvýšení mezd řidičů autobusů ve změnách současných smluv krajů s dopravci nebo vyhlášení nových výběrových řízení. Řekla to dnes v Teplicích na setkání s dopravci a odboráři, kteří v Ústeckém kraji vyhlásili kvůli platům stávkovou pohotovost. Radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM) ČTK řekl, že kraj změní současné platné smlouvy s dopravci. Na zvýšení mezd řidičů autobusů se dohodla vláda s odbory, kraje ale nevědí, jak do současných smluv s dopravci zasáhnout v souladu se zákonem.

"Každý kraj musí říci, jestli lze udělat změnu ve stávajících smlouvách. Pokud vyjde, že to není možné, jsme (ministerstvo) schopni konkrétní věci konzultovat, ne ale všechny smlouvy," řekla Šlechtová.

Ministerstvo už dříve uvedlo, že nastalou situaci si musí kraje vyřešit samy. Dopravci musí mzdy řidičům autobusů od Nového roku zvýšit bez ohledu na to, zda jim kraj nebo stát pomohou. Může to však pro ně být likvidační.

Ústecký kraj prý peníze na zvýšení mezd řidičů má. "Z naší strany je politická vůle vážnou situaci řešit, našli bychom i 75 milionů korun v rozpočtu na růst mezd, ale nemůžeme to udělat přes současnou smlouvu s dopravci," řekl úterý Komínek (KSČM).

Ve čtvrtek se radní sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). "Řešení jsme našli. V pondělí ho představíme dopravcům. Bude spočívat v sepsání dodatku ke smlouvám. Svoláme mimořádnou radu a věřím, že kolaps dopravy odvrátíme," dodal.

Kraje měly podle Šlechtové rok na vyhodnocení smluv. "Budu informovat vládu a tripartitu. Je nutné, abyste zatlačili na kraje, aby si udělaly analýzu smluv, a to rychle. Odpovědnost je na kraji. My pomůžeme tam, kde bude po i po analýze smluv konkrétní problém," slíbila odborářům ministryně.

Aktuální hrubá mzda řidičů je podle předsedy jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiřího Kuchynky průměrně 21.000 korun. Řidiči by si měli polepšit zhruba o třetinu, přibližně o 7800 korun měsíčně. Podle dohody vlády a odborů se hodinová mzda má zvýšit od ledna z nynějších 71,60 Kč na 98,10 Kč a příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 na 88,20 Kč na hodinu. Zvýšit a zavést se mají i další příplatky.

Linkovou autobusovou dopravu pro Ústecký kraj zajišťují čtyři firmy. Zástupci tří z nich se shodli, že jsou schopni z vlastního uhradit navýšení platů pouze jeden až dva měsíce, pak podle nich hrozí zastavení dopravy v kraji.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je čtvrtek 14. prosince 2017

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď