Slavnosti Navalis nabídnou průlet parašutistů pod Karlovým mostem

foto Ilustrační foto - Pohled na Pražský hrad.

Praha - Devátý ročník Svatojánských slavností Navalis dnes nabídne průlet rogal i premiéru hudebního díla skladatele Kryštofa Marka. Součástí slavnosti na počest svatého Jana Nepomuckého bude seskok parašutistů včetně průletu pod obloukem Karlova mostu v místě Nepomuckého mučednické smrti. Slavnosti v neděli zahájilo chorvatské odpoledne a folklorní festival u Hergetovy cihelny, kde se představily historické rybářské lodě typu falkuša pocházející z ostrova Vis.

Jeden z parašutistů představujících tělo světce prolétne pod Karlovým mostem ve 20:45 a zbylá pětice ve svítících kombinézách symbolizujících pět hvězd přiletí až ve 21:15 za úplné tmy. Ještě předtím návštěvníky stejně jako loni čeká svatojánské procesí, které doprovodí zdobený koňský průvod z moravských Kunovic. Oficiální část slavností zahájí kardinál Dominik Duka, který bude sloužit mši v katedrále sv. Víta. Liturgická část oslav bude zakončena v kostele sv. Františka na Křižovnickém náměstí.

Akademický sochař Petr Váňa pro letošní slavnosti vytvořil pískovcovou sochu svatého Jana Nepomuckého, které požehná kardinál Duka na plovoucím pódiu při večerním vodním koncertu. Skladatel Marek pro něj zkomponoval pětivětou vokálně instrumentální kompozici a bude dirigovat symfonický orchestr v premiéře hudebního díla rozvíjejícího latinský výrok Tacvi (Mlčel jsem).

V barokní době patřila slavnost k nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého, ale také aby vyslechli hudbu provozovanou z hladiny Vltavy a zhlédli velké množství atrakcí. Na tradici barokních slavností navázaly Svatojánské slavnosti v roce 2009. Od té doby byly každý rok a mají už svůj pevný scénář - slavnostní mši v katedrále sv. Víta, procesí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí a barokní koncert na řece zakončený ohňostrojem. Každý ročník doplňují speciální akce. Více informací je na www.navalis.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 12°C

Celá předpověď