Sklenák: Poslanci ČSSD se dnes bavili i o vztazích se Zemanem

foto Ilustrační foto - Zleva předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a poslanec ČSSD Roman Sklenák na mimořádné schůzi Sněmovny ke schvalování elektronické evidence tržeb, která pokračovala 18. prosince v Praze.

Praha - Poslanci ČSSD dnes na schůzce poslaneckého klubu rozsáhle debatovali o výsledcích krajských a senátních voleb, ale i o možném zlepšení vztahů strany s prezidentem Milošem Zemanem. ČTK to řekl předseda klubu Roman Sklenák. O nápravě vztahů s hlavou státu hovořili v posledních dnech někteří vysoce postavení sociální demokraté, podle poslance Jeronýma Tejce či ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera jde však spíš o uměle vyvolané téma.

Pro sblížení s prezidentem se před časem vyslovil místopředseda strany a ministr vnitra Milan Chovanec, dnes se v Hospodářských novinách podobně vyjádřil pardubický hejtman Martin Netolický. "Třikrát podtrhuji, že pro budoucnost strany je důležitý předseda (Bohuslav) Sobotka a dobré vztahy s prezidentem," uvedl.

Sobotka Právu naopak řekl, že se Zeman vzdaluje levicovým myšlenkám a příklonem k němu by ČSSD nové voliče nezískala. Dienstbier dnes ČTK řekl, že Zeman není sociální demokrat ani levicový politik. "Spíš se posunul k pravicovému extremismu a populismu," uvedl. Zeman podle něj dělá všechno pro to, aby ČSSD poškodil a vyřídil si účty s jejím předsedou.

Sklenák ČTK řekl, že poslanci při schůzi klubu o volbách debatovali dlouho a i vztah se Zemanem byl tématem. "Myslím si, že převažuje názor, že je dobré mít dobré vztahy s prezidentem a spolupracovat. Ale já si osobně nemyslím, že bychom se měli k prezidentovi přiklánět v tom smyslu, že by měl řídit sociální demokracii," uvedl.

Poslanec Jaroslav Foldyna, známý blízkým vztahem se současnou hlavou státu, ČTK napsal, že klub debatoval hlavně o situaci po krajských a senátních volbách. "Zaměření ČSSD a podobně," uvedl. Dodal, že osobně je pro zlepšení vztahů s prezidentem Zemanem.

Dienstbier ČTK řekl, že ve straně se o vztazích se Zemanem nemluvilo. "Do chvíle, než se objevily některé rozhovory, zřejmě dotazy novinářů, tak se o tom nedebatovalo," uvedl. Podle Tejce jde o uměle vyvolané téma na základě několika vyjádření. "Důležité je, abychom se zamysleli nad programem, ne nad personáliemi. Přiklonění k jednomu či druhému není samo o sobě program," řekl ČTK. Preferoval by debatu, proč strana ztratila podporu a jak by mohla obměnit program.

Situaci v ČSSD v posledních dnech často komentuje Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. "ČSSD trpí schizofrenií. Milan Chovanec vyzývá k návratu k Zemanovi, Bohuslav Sobotka se u takového návrhu takřka křižuje hrůzou. Kdo stranu vyléčí?" napsal například v pondělí na twitteru. Dienstbier nechtěl spekulovat, zda se tím Hrad snaží zvýšit tlak na Sobotku. "To nemůžu říct, to bych spekuloval," uvedl.

Sociální demokracie vyhrála krajské volby jen ve dvou regionech, nedařilo se jí ani v druhém kole voleb do Senátu. Zatímco Zeman za výsledky vidí chyby strany na centrální úrovni, podle Sobotky se v hlasování odrážela spíš situace z jednotlivých krajů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je středa 18. října 2017

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď