Skautům při táboření v Českém Švýcarsku koukají do talíře turisti

foto Děti ze skautského oddílu Stopa z Děčína tráví část letních prázdnin na louce u říčky Kamenice nedaleko Dolského mlýna u Jetřichovic na Děčínsku. Snímek je z 13. července.

Jetřichovice (Děčínsko) - Skauti z děčínského oddílu Stopa se usadili u říčky Kamenice nedaleko Dolského mlýna v Českém Švýcarsku. Na stejném místě táboří letos po čtyřiadvacáté. Uprostřed přírody už ale nejsou sami, kolem nich prochází denně stovky turistů. Zájem o návštěvu nejmladšího národního parku v Česku totiž roste stejně jako o skauting.

Děti ze skautského oddílu Stopa z Děčína tráví část letních prázdnin na louce na břehu říčky Kamenice nedaleko Dolského mlýna u Jetřichovic na Děčínsku. Snímek je z 13. července.

"Před těmi 20 lety to tak nebylo. Teď jsou tu turistické trasy a návštěvnost je poměrně veliká," řekl dnes ČTK vedoucí skautského oddílu Radomír Fořt. "Lidé jsou většinou překvapeni z toho, jak to tu máme pěkné, chodí se ptát, zda bychom jim vzali děti, takže zatím nám turisti nevadí," uvedl.

Najdou se i kritici, kteří se domnívají, že táborníci do chráněné přírody nepatří. "Všechno si přivezeme, všechno odvezeme, nic po nás nezůstane a plac za dva tři týdne zaroste travou, takže ani nikdo nepozná, že jsme tu byli," uvedl Fořt.

Dětí je na táboře 45 ve věku od sedmi let. Pro pitnou vodu musí půl kilometru směrem k Jetřichovicím k hloubkovému vrtu. K osobní hygieně využívají říčku. "Podařilo se nám koupit staré vojenské sprchy, někdo ale musí topit, hýbat pákou u čerpadla, aby se zbytek družiny mohl koupat," popsal vedoucí.

I když vybavení skautů se stále zlepšuje, principy zůstávají stejné. "Rodiče se ptají, zda opravdu budou jejich ratolesti spát venku, hlídat hodinu po půlnoci tábor, pracovat se sekyrou," zmínil Fořt. Vymoženosti civilizace jsou stále zapovězeny. "Máme velkou výhodu, že je tady špatný signál, není tu elektřina, telefony vydrží dva dny a je klid. Děti nepotřebují wi-fi ani tablety," zmínil Fořt.

Zájemců o pobyt v přírodě je hodně. "Jsem tu potřetí, máme skvělou partu, vedoucí pro nás vymýšlí fajn zábavu," řekla ČTK Lada Pémová. "Naučila jsem se vázat uzly, šifry, jak se chovat v přírodě," dodala.

Dolský mlýn, známý z filmu Pyšná princezna, mají skauti takřka za bukem. V sobotu se tam vydají na brigádu. "Pokud to půjde, budou pomáhat úplně všichni," řekl Fořt. Třítýdenní tábor skončí 29. července. Větší děti přiznávají, že pak si rády oddechnou od svých mladších "bratrů a sester".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 26. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď