Skanzen Veselý Kopec lákal na řemesla, přišlo 9000 lidí

foto Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska 16. července končí dvoudenní Veselokopecký jarmark. Akce patří k největším svého druhu na východě Čech a je hlavní událostí ve skanzenu v celém roce.

Veselý Kopec (Chrudimsko) - Skanzen Veselý Kopec u Hlinska na Chrudimsku patřil o víkendu při tradičním jarmarku lidovým řemeslům. Umění předvedlo 110 řemeslníků z celé ČR, na něž se přišlo podívat asi 9000 lidí. To bylo o tisíc lidí více než loni. ČTK to řekla ředitelka skanzenu Ilona Vojancová. Akce patří k největším svého druhu na východě Čech a je hlavní událostí ve skanzenu v celém roce. Skanzen jarmark pořádá od roku 1982.

Slušnou návštěvu skanzen zaznamenal přesto, že v sobotu Vysočinu zasáhly silné přeháňky. "Neděle se sluníčkem vše vynahradila. I když je nyní různých jarmarků hodně, u nás lidé oceňují výběr řemeslníků, kdy jde o skutečné výrobce a ne o překupníky. Lidi k nám láká i prostředí v přírodě," řekla Vojancová. Mezi pozvanými výrobci nechyběli ani držitelé ministrem kultury udělovaného ocenění Nositel tradice v oblasti tradičních řemesel.

Největší zájem mezi lidmi byl na jarmarku o keramiku, hrábě, násady k motykám či kosám, o modrotisk, kanafas a dřevěné hračky. Své umění předváděli například i kováři, košíkáři, opálkáři, skláři, dráteníci, výrobci drobné bižuterie. Ve skanzenu také vystoupily folklorní soubory Groš z Dolní Rožínky, Baldrián z Pardubic a Vysočan z Hlinska, kramářské písničky zazpívali Pouličníci z Tábora.

Dneškem však řemeslníci z Veselého Kopec nezmizí. Každý prázdninový víkend se představí jeden řemeslník. O nejbližším víkendu 22. až 23. července to bude hračkář Ladislav Chládek z Výprachtic, který dělá hračky metodou štípání z bloku dřeva. Příští celodenní akcí bude v sobotu 12. srpna program Vezmi cep, pojď na plat, který ukáže zpracování zemědělských plodin tradičním způsobem. Druhého září se uskuteční v areálu skanzenu tradiční posvícení.

Skanzen Veselý Kopec, který je otevřený od roku 1972, přibližuje život drobných řemeslníků a zemědělců v 19. a 20. století. Představuje zhruba 30 objektů, například truhlářskou dílnu, haltýř pro uchovávání potravin, mlýn, sušičku lnu a ovoce, stodolu se šindelovou střechou či výměnek. Skanzen je nejnavštěvovanější památkou v Pardubickém kraji, loni ho navštívilo 73.558 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď