Silný vítr v Česku v noci lámal stromy, energetici řeší poruchy

foto Auta na silnici, kamiony, kolona, zima, mráz, sníh - ilustrační foto

Praha - V noci Česko zasáhl silný vítr. Nejsilněji foukal v Krkonoších, kde meteorologové na Sněžce naměřili rychlost 137 kilometrů za hodinu. Zbyly po něm polámané stromy a zatarasené cesty. Problémy způsobil silný vítr také energetikům. Mluvčí ČEZ Soňa Holingerová ČTK sdělila, že poruchy jsou hlášené z Ústeckého a Libereckého kraje, kde jsou bez proudu asi stovky domácností. V České Lípě vítr vyvrátil z dlažby vánoční strom.

Poruchy na elektrickém vedení se týkají Ústecka, Děčínska, Českolipska, Českodubska, Tanvaldska a Semilska. "Pracovníci poruchových čet již v noci okamžitě vyjížděli do terénu a odstraňovali poruchy, které způsobil silný vítr. Nejčastější příčinou poruch je pád větví do vedení a ulomené izolátory," uvedla Holingerová. Dodávky elektřiny se podle ní podařilo obnovit například v Krásné Lípě na Děčínsku a na Frýdlantsku. ČEZ chce obnovit dodávky během dnešního dne, pokud se vítr skutečně kolem poledne utiší, jak předpovídají meteorologové.

Český hydrometeorologický ústav dnes uvedl, že vítr nejsilněji foukal v noci, dnes dopoledne bude zvolna slábnout. Nejvyšší nárazy zaznamenali na pěti horských stanicích a pěti místech v nižších polohách do 600 metrů nad mořem. Třeba na Milešovce rychlost větru dosáhla 110 kilometrů za hodinu, na Výrovce v Krkonoších 100 km/h.

V Krkonoších noční vítr přichystal nejvíce práce správcům národního parku a energetikům na Trutnovsku. Pracovníci KRNAP se již vydali popadané stromy z cest odstranit, informoval ČTK mluvčí parku Radek Drahný. Energetici evidovali sedm poruch na vedeních vysokého napětí, především v oblasti Vrchlabí a Poříčí. V Krkonoších kromě silného větru napadlo na posledních 24 hodin asi 15 centimetrů sněhu.

Jihomoravský kraj

Hasiče v Jihomoravském kraji v noci potrápil silný vítr. Vyjížděli celkem ke třinácti popadaným stromům, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hasičů David Jirouš.

Silný vítr v noci zasáhl celé území Jihomoravského kraje, podle meteorologů by jeho intenzita měla začít slábnout až v odpoledních hodinách.

Stromy padaly podle hasičů především na Brněnsku a Blanensku, v obou regionech shodně zasahovali u tří událostí. "Na Břeclavsku a Vyškovsku evidujeme po dvou událostech," uvedl mluvčí. V ostatních okresech vyjížděli jednou.

Liberecký kraj

Pro nákladní vozy nad 3,5 tuny je stále uzavřená silnice číslo 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál k česko-polské hranici. Omezení trvá od středeční večera. Pokud podmínky dovolí, během dneška by mohlo skončit, řekl ČTK dispečer zimní údržby na Jablonecku.

"Zatím to ale nemá smysl, v Kořenově i Harrachově sněží," uvedl před 6:00. Doporučená alternativní trasa pro kamiony mířící do Polska je přes hraniční přechod v Hrádku nad Nisou.

V nejvyšších polohách Jizerských hor a v západní části Krkonoš může dnes podle předpovědi připadnout ještě dalších deset centimetrů nového sněhu. Ve čtvrtek místy nasněžilo přes 20 centimetrů.

Silničáři nadále doporučují motoristům jezdit se zvýšenou opatrností. Na vozovkách nižších tříd v horských oblastech je rozbředlá nebo zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Hlavní tahy v kraji jsou po ošetření převážně mokré. Teploty byly v noci nad nulou, dispečer ale varuje, že k ránu klesají. Ve vyšších polohách je pod nulou a vozovky tak mohou namrzat.

Česká Lípa přišla o svůj vánoční strom na náměstí. Dvacetimetrový smrk spadl v noci 1. prosince zřejmě v důsledku silného větru. Nikomu se nic nestalo.  Komplikace může působit i silný vítr. V noci měli hasiči asi 15 výjezdů k popadaným stromům, hlavně na Českolipsku a Semilsku. Podle předpovědi meteorologů může mít vítr ráno v nárazech až 70 kilometrů v hodině, na horách ojediněle až 90 km/h. V místech nad 600 metry nad mořem se mohou tvořit sněhové jazyky.

Česká Lípa málem přišla o svůj vánoční strom na náměstí. Dvacetimetrový smrk shodil v noci silný vítr, který náporem vytrhl kotvy z dlažby. Nikomu se nic nestalo. Ukázalo se, že strom pád v pořádku přežil, už zase stojí. Bylo jen nutné ho o zhruba pět metrů zkrátit.

Podle předpovědi pro Liberecký kraj by srážky měly začít ustávat během dopoledne. Zeslabovat by měl i vítr. Odpoledne by mělo být oblačno až polojasno a jen na horách místy sněhové přeháňky. Večer převážně skoro jasno. Nejvyšší denní teploty budou do čtyř stupňů, na horách by měly zůstat pod bodem mrazu.

Olomoucký kraj

Tři desítky výjezdů zaznamenali hasiči v Olomouckém kraji kvůli silnému větru. V noci na dnešek, ale i přes den vyjížděli do všech koutů kraje odklízet především popadané větve či stromy. Situace se však již uklidnila, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Do terénu museli kvůli následkům větru také energetici, většinu poruch již odstranili.

Silný vítr v noci zasáhl celý Olomoucký kraj a jeho intenzita začala slábnout až odpoledne. "Výstraha meteorologů vydaná na silný vítr se naplnila. Hasiči v Olomouckém kraji celou noc jezdili likvidovat popadané stromy a větve na komunikacích," uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Podle jejího kolegy se odpoledne již situace uklidnila, i tak hasiči napočítali téměř 30 případů.

Hasiči v terénu odstraňovali kromě větví a stromů také utržené reklamní poutače, uvolněné plechové střechy či opadané omítky. Zasahovali ve všech okresech kraje, nikdo nebyl zraněn.

Kvůli silnému větru museli v noci na dnešek a dnes dopoledne vyrážet do terénu také energetici. "V Olomouckém kraji jsme řešili několik poruch zejména na Šumpersku, které byly nejčastěji způsobeny pády stromů a větví do vedení. Poruchové čety vyjížděly do terénu již v noci, dopoledne byly dodávky proudu na většině míst obnoveny," řekl ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Vladislav Sobol.

Dopravu v Olomouckém kraji by již vítr ani sníh omezovat neměl. Na Jesenicku leží na hlavních tazích zbytky rozbředlého sněhu, na vedlejších cestách musejí řidiči počítat s ujetou sněhovou vrstvou krytou posypem, na Šumpersku na těchto cestách leží zbytky sněhové kaše. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé.

Moravskoslezský kraj

Silničáři v Moravskoslezském kraji varují řidiče před silným větrem, který hlavně ve vyšších polohách může přispět k tvorbě sněhových jazyků. Na některých místech regionu navíc prší nebo jsou srážky smíšené a může tak být na silnicích i horší viditelnost, řekla ČTK mluvčí silničářů Šárka Vlčková. Například v Beskydech od čtvrtečního odpoledne napadlo 15 centimetrů sněhu, silnice jsou ale sjízdné.

Výjimkou je pouze úsek silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Komunikace, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, je uzavřena pro kamiony a těžká nákladní auta už několik dní. Silnice vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou, a tak tam silničáři nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp.

Podle mluvčí ale sníh na převážné většině silnic roztál a komunikace jsou tak hlavně holé a mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. V případě, že se večer ochladí, mohly by ale podle mluvčí silnice namrzat.

Kvůli silnému větru museli hasiči během noci a dnešního dne odstraňovat v Moravskoslezském kraji spadlé či nebezpečně nakloněné stromy nebo zajišťovat narušené střešní krytiny. Celkem vyjížděli v souvislosti s počasím v 75 případech. Vítr už se ale utišuje, řekl dnes okolo 13:00 ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Máme hlášeny poničené elektrické dráty a poškozené laky několika zaparkovaných aut, na něž stromy spadly," uvedl Kůdela. Zraněné ale hasiči neevidují. Nejvíce výjezdů bylo v okresech Ostrava a Frýdek-Místek, ale hasiči zasahovali na území celého kraje.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné, v kraji fouká velmi silný vítr, vyplývá z informací silničářů. Teploty se pohybují od dvou do šesti stupňů Celsia.

Dálnice D8 i silnice prvních tříd jsou mokré po chemickém ošetření, obdobné je to i na silnicích nižších tříd i v Krušných horách. Místy prší a fouká silný nárazový vítr. Nehoda dvou osobních vozů komplikuje dopravu na silnici I/27 u Podbořan na Lounsku. Havárie se obešla bez zranění, policie odhaduje odklízení následků a vyšetřování do 08.30 hodin.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji většinou zataženo se sněhovými přeháňkami, v polohách pod 400 metrů nad mořem srážky smíšené nebo dešťové. Později ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty vystoupí na tři až šest stupňů Celsia, na horách bude kolem nuly a odpoledne se bude ochlazovat. Meteorologové očekávají ještě ráno silné nárazy větru až kolem 70 km/h v nížinách, na horách až kolem 110 km/h.

Hasiči vyjížděli od čtvrtečního večera ke 43 zásahům souvisejícím se silným větrem. Většinou odstraňovali popadané větve a stromy, řekl ČTK krajský mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Především na Ústecku a Děčínsku evidují energetici poruchy na nízkém a vysokém napětí.

Nejvíc zásahů, 18, bylo podle Marvana na Děčínsku. Ve všech případech šlo o popadané větve a stromy. Vážnější následky mělo počasí na Ústecku, kde hasiči vyjížděli devětkrát. "V Ústí nad Labem na Bukově spadl strom na zaparkované auto, na Severní Terase spadl plech na zaparkované auto, v Chuderově se strom opřel o telefonní dráty," doplnil Marvan.

Větve a stromy popadaly na silnice také na Litoměřicku nebo Chomutovsku. V Teplicích se z rodinného domu uvolnily plechy.

Energetici podle mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soni Holingerové odstraňují od noci poruchy na nízkém i vysokém napětí. Potíže jsou například v Tisé a Malém Března na Ústecku nebo v oblasti Markvartic, Ludvíkovic a Studánky u Varnsdorfu. Dodávky elektřiny se už povedlo obnovit například v Krásné Lípě. "Dle meteorologů se má vítr kolem poledne utišit. Předpokládáme, že tedy po poledni poruchy již přibývat nebudou a dodávky bychom rádi obnovili ještě během dnešního dne. Záleží na počasí," řekla ČTK Holingerová.

Kraj Vysočina

Silný nárazový vítr a déšť se sněhem dnes komplikuje dopravu na Žďársku, kde se místy tvoří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou podle silničářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou mokré po chemickém ošetření, na Žďársku na nich leží rozbředlý sníh. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

"Během noci udržovalo sjízdnost v okresech Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou 26 sypačů. Na Žďársku navíc od čtvrtečních 20:00 odstraňovalo sněhové jazyky 14 traktorů s radlicemi," řekl ČTK Tomáš Krejčí z dispečinku Krajské správy a údržby silnic.

Na Vysočině je převážně zataženo, vane silný vítr. Na většině území jsou dešťové přeháňky, na Žďársku se sněhem. Teploty se pohybují od jednoho do čtyř stupňů Celsia. Během dnes se podle meteorologů bude vyjasňovat a zároveň bude ubývat srážek a ochlazovat se. Silný severozápadní vítr, který ve vyšších polohách v nárazech dosahuje rychlosti až 90 kilometrů v hodině, bude odpoledne slábnout.

Zlínský kraj

Dopravu ve Zlínském kraji ráno místy komplikuje silný vítr. Na Valašsku viditelnost snižují sněhové přeháňky, silnice druhé a třetí třídy pokrývá rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Jsou tak sjízdné jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou převážně holé a mokré.

V kraji je zataženo, mimo Vsetínska prší nebo mrholí. Teplota se ráno pohybovala od nuly do plus šesti stupňů Celsia. Podle předpovědi se bude ochlazovat a odpoledne teplota stoupne nejvýše na plus pět stupňů. Srážky budou během dne ustávat, jen na Valašsku budou podle meteorologů četnější. Vítr by měl dosahovat až rychlosti 90 kilometrů za hodinu.

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu varující před silným sněžením, silným větrem a možnou tvorbou závějí a sněhových jazyků, která platí takřka pro celé Česko až do dnešních 15:00. Zlínského kraje se týká varování před silným větrem, sněhové jazyky se podle výstrahy budou tvořit jen na Vsetínsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 10°C

Celá předpověď