Silnici z Plzně na K. Vary nelze kvůli počasí udržet sjízdnou

foto Silný vítr od rána 13. ledna zaměstnává hasiče v Karlovarském kraji, přibývá i nehod. Na snímku vítr komplikuje dopravu na silnici u Krstěnic na Chebsku.

Karlovy Vary - S velkou opatrností je na severním Plzeňsku už průjezdný hlavní tah mezi Plzní a Karlovými Vary, silnice I/20. Kvůli závějím a sněhovým jazykům byla silnice v úseku od Štipoklas po Bezvěrov na několik hodin uzavřena, řekla dnes ČTK karlovarská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Kvůli extrémnímu počasí silničáři na severním Plzeňsku vyhlásili odpoledne kalamitní stav. Místy byly na silnici až metrové závěje.

Policie vyzývá řidiče, aby kvůli počasí na silnice kolem Bezvěrova a Úněšova na severním Plzeňsku raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona, řekla Týřová.

Náhorní plošinu v okolí Bezvěrova nejsou silničáři schopni udržet bezpečně průjezdnou. "Situace je tam téměř kritická," připustil odpoledne dispečer plzeňských krajských silničářů Jiří Slapnička. Hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary byl podle něj neprůjezdný přes pět hodin. Ani tři sypače nebyla schopné udržet dvacetikilometrový úsek bezpečně průjezdný. Na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Bezvěrova je obdobná situace. Severoplzeňským silničářům vyjeli na pomoc kolegové z jiných okresů. "Teď je příroda silnější než veškerá naše technika, místy jsou až metrové závěje. Kromě silného větru se přidalo i sněžení," řekl dispečer.

Desítky výjezdů spojených s počasím mají dnes hasiči. Podle krajské mluvčí Pavly Jakoubkové zasahovali dnes v Plzeňském kraji zhruba u 80 událostí, většinou to bylo odstraňování polámaných stromů a větví ze silnic a drátů, případně pomoc při dopravních nehodách a haváriích. Hasiči ale nezasahovali zdaleka u všech nehod.

V Karlovarském kraji extrémní počasí komplikuje dopravu i na dalších místech. Zcela uzavřeny jsou nadále silnice z Božího Daru na Klínovec a na Rýžovnu, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec, silnice u Podhradí na Ašsku a silnice z Mnichova na Poutnov. Kolony se tvoří v Novém Sedle na Sokolovsku, kde v Revoluční ulici blokuje silnici zapadlý kamion. Hasiči aktuálně zasahují u nehody autobusu s osobním autem mezi Jáchymovem a Ostrovem. "V autobuse nebyl nikdo zraněn a cestující odvezl náhradní autobus. Od rána už řešili hasiči 11 dopravních nehod," uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal. U Žlutic narazil osobní vlak do spadlého stromu. Celkem se při nehodách v Karlovarském kraji dnes zranilo sedm lidí.

V západních Čechách dnes ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Plzeňském kraji bylo největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 94 kilometrů za hodinu. Nyní se vítr pomalu uklidňuje.

Video: Západ Čech zasáhl silný vítr, na horách má sílu orkánu
13.01.2017, 12:11, autor: ČTK/Karlovy Vary, zdroj: ČTK/Karlovy Vary

Hasičům v Ústeckém kraji přibývá výjezdů kvůli větru

Správa a údržba silnic Ústeckého kraje nedoporučuje vyjíždět do oblasti Krušných hor na Chomutovsku. Fouká tam extrémně silný vítr, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. Podle aktuálních informací jsou zatím uzavřené dva úseky silnic.

Uzavřená je silnice 223 v obcích Výsluní a Křimov. Silnice je neprůjezdná, jsou na ní zapadlá auta. Sněhové jazyky uzavřely podle policejního webu také více než šestikilometrový úsek silnice číslo 22314 mezi Kláštercem nad Ohří a Měděncem. Silnice je nesjízdná, na místo míří silničáři.

Silný vítr v Ústeckém kraji kácí stromy a poškozuje střechy. Hasiči podle mluvčího Lukáše Marvana vyjížděli jen během dopoledne k téměř desítce případů. "V Kadani odstraňovala dobrovolná jednotka z vozovky stromy na dvou místech, na jednom jej odstranily Technické služby. V Račeticích odstranila dobrovolná jednotka pádem hrozící švestku," řekl ČTK Marvan. V Měděnci v Krušných horách zase odlétla z budovy plechová střecha.

V Žatci hasiči zasahovali na pozemku školy, kde byl poškozený strom, další stromy likvidovali v Krásném Dvoře na Lounsku. V Libkovicích dobrovolná jednotka zabezpečila prostor kolem prasklého stromu, který kvůli komplikovanému terénu nešel odstranit, dodal Marvan.

Horská služba v Krkonoších upozorňuje na závěje a silný vítr

Horská služba v Krkonoších upozorňuje případné zájemce o túry na sněhové závěje a silný vítr. V Krkonoších připadlo v noci přes deset centimetrů sněhu, na hřebenech hor je navíc hustá mlha, zjistila dnes ČTK z informací horských záchranářů. Horská služba ve čtvrtek večer pátrala po jednašedesátiletém turistovi z Polska, našla ho zhruba kilometr od Luční boudy.

Muž vyrazil odpoledne z Luční boudy ke Slezkému domu na polské straně, kolem šesté po něm polští horští záchranáři vyhlásili pátrání, protože muž telefonem oznámil, že bloudí mimo tyčové značení. Do akce, ke které se pak přidali i Češi, se zapojilo na 20 horských záchranářů. Krátce po sedmé hodině muže našli, záchranáře k sobě navedl záblesky fotoaparátu z mobilu. "Na cestu se vydal jen s turistickými hůlkami, bez rukavic a pokrývky hlavy. I přesto byl naštěstí v pořádku, bez zranění a dokonce bez známek podchlazení," uvedl náčelník krkonošských záchranářů Adolf Klepš.

Horští záchranáři upozorňují, že na hřebenech Krkonoš fouká silný vítr a na cestách jsou velké návěje sněhu. "Kromě toho také pokračuje husté sněžení, takže orientace ve volném terénu je i za světla obtížná," uvedl Klepš.

Podle horské služby průměrná rychlost větru na hřebenech přesahuje 80 kilometrů v hodině, proto se na mnoha místech tvoří sněhové jazyky a závěje. Například na Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů nad mořem byly dnes ráno čtyři stupně Celsia pod bodem mrazu, dohlednost se kvůli mlze pohybovala mezi 50 až 200 metry.

Na hřebenech Krkonoš leží zhruba 90 centimetrů sněhu, v lavinových katastrech platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Kvůli silnému větru byl ráno mimo provoz horní úsek lanovky z Růžové hory na Sněžku, spodní úsek lanovky spojující Pec a Růžovou horu fungoval bez omezení.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď