Senát schválil přístup Černé Hory k Severoatlantické alianci

foto Vlajka NATO - ilustrační foto

Praha - Senát schválil přístup Černé Hory k Severoatlantické alianci. Souhlas s ratifikací protokolu o přístupu Černohorců do NATO dnes dalo 39 ze 49 přítomných senátorů. Za Česko musí podobné schválení dostat ještě Sněmovna, která proces schvalování rozjednala v září.

Česko rozšíření NATO o uvedenou balkánskou zemi dlouhodobě podporuje. "V současné chvíli je v zemích regionů západního Balkánu v integračních procesech určitě nejdále," uvedl na adresu Černé Hory ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Vstup do NATO je podle něj pro Černou Horu prioritou, stejně jako to bylo pro Česko. "Mělo by to mít velmi pozitivní vliv pro stabilizaci v oblasti západního Balkánu, což podporují všechny parlamentní strany," poznamenal ministr. Podotkl také, že Černá Hora si vybrala ČR jako strategického partnera v oblasti energetiky.

Protokol podléhá ratifikaci všech členských zemí NATO. Z 28 členských zemí aliance prozatím ratifikaci v parlamentech provedlo deset, uvedl Zaorálek. Jsou to zatím Island, Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, Albánie, Bulharsko, Polsko, Turecko, Rumunsko a Lotyšsko.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je neděle 24. září 2017

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď