Šéf SPD Schulz i přes velkou ztrátu věří ve volební úspěch

foto Šéf SPD a sociálnědemokratický kandidát na německého kancléře Martin Schulz.

Berlín - Kandidát sociální demokracie (SPD) na německého kancléře Martin Schulz věří, že jeho strana navzdory jasné ztrátě na konzervativní unii CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové může ještě volební klání otočit. Schulz, jehož strana ztrácí zhruba 14 procentních bodů, to dnes řekl v rozhovoru s televizí RTL.

"Unie v průzkumech masivně ztrácí," zdůvodnil svůj optimismus Schulz, který podle svých slov u lidí cítí velké znejistění a touhu po změně. Slovy o ztrátě podpory pro CDU/CSU narážel na to, že konzervativní unie v posledním týdnu v několika průzkumech přišla o zhruba dva procentní body a pohybuje se nyní okolo 36 procent.

I tak je ale vysoko nad SPD, kterou by nyní volilo kolem 22 procent lidí. Schulz připustil, že se pokles preferencí CDU/CSU zatím nepřetavil do růstu podpory pro sociální demokraty, i nadále je podle něj ale řada voličů nerozhodnutých. Věří proto, že může dojít k výraznému posunu na poslední chvíli.

I proto od čtvrtka SPD rozbíhá finiš kampaně, během něhož chce voličům non-stop odpovídat na jejich dotazy po telefonu, e-mailem nebo na sociálních sítích. Na poslední dny před volbami se chystá i konzervativní unie, která dnes své členy vyzvala ke stoprocentnímu nasazení v posledních 100 hodinách před hlasováním.

I když jsou SPD a CDU/CSU ve volbách, které se uskuteční v neděli, hlavními soupeři, není vyloučeno, že po nich spolu znovu skončí v koalici. Velká většina Němců (74 procent) dává ale najevo, že by sociální demokraty raději viděla v opozici, pokud ve volbách jasně prohrají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 16. července 2018

Očekáváme v 5:00 16°C

Celá předpověď