Šéf NATO jednal s Trumpem: Země NATO musí zvýšit výdaje na obranu

foto Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Brusel/ Berlín/Washington - Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes telefonicky jednal s nastupujícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem o budoucnosti NATO a o tom, jak je důležité, aby členské země zvýšily výdaje na obranu.

"Zvolený prezident a generální tajemník zdůraznili trvalý význam NATO a jednali o tom, jak se NATO přizpůsobuje novým bezpečnostním podmínkám, včetně boje proti hrozbě terorismu," uvedla aliance ve svém prohlášení.

Oba představitelé také jednali o výdajích na obranu a shodli se, že "bylo dosaženo pokroku ke spravedlivějšímu sdílení zátěže, ale že je toho potřeba udělat více," uvádí se dále v dokumentu. Podle agentury Reuters jde o očividný odkaz na to, že Spojené státy mají zdaleka největší obranné výdaje na obranu Evropy.

Stoltenberg dnes před vůbec prvním společným rozhovorem vyjádřil naději, že Trump bude chtít, aby Spojené státy stejně jako dosud stály v čele aliance. "Jsem absolutně přesvědčen, že prezident Trump bude lpět na americkém vedení aliance," řekl Stoltenberg.

Trump během předvolební kampaně vyvolal mezi členskými státy nejistotu, když prohlásil, že Amerika Evropu opustí, pokud evropské státy NATO nebudou spravedlivě přispívat na společnou obranu aliance. Mnohé státy, mezi nimi i Česká republika, totiž neplní závazek vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.

Podobně se Trump vyjádřil i na adresu dalších nealiančních amerických spojenců, jako jsou například Jižní Korea, Japonsko či Saúdská Arábie. Tyto státy označil za bohaté, proto podle něj musí za přítomnost amerických sil platit.

Dosluhující americký prezident Barack Obama při poslední návštěvě Evropy ve funkci také kritizoval země Severoatlantické aliance, které nevydávají na svou obranu dohodnutá dvě procenta svého hrubého domácího produktu.

Přes dvě procenta HDP investují kromě USA (3,6 procenta) a Řecka (2,4) ještě Británie (2,2) a Estonsko (2,16). Této hranice se letos snaží držet také Polsko, vyplývá z údajů bruselské centrály NATO.

Česká republika je s více než jedním procentem HDP na 22. místě z 28 zemí aliance, a to za Itálií a před Maďarskem.

Ischinger: Pro Evropu je Trump šancí, aby bezpečnostně dospěla

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je šancí pro Evropu, aby dospěla v bezpečnostně politické oblasti. Řekl to dnes předseda každoroční mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Trump před svým zvolením zpochybnil roli USA v NATO, za což se stal terčem kritiky v svých spolustraníků v USA i řady politiků v Evropě.

"Musíme si zvyknout na to, že požadavky na nás se budou zvyšovat. Musíme se připravit na to, že Evropa konečně bezpečnostně politicky dospěje. Přes půl století jsme se pohodlně zařídili tak, že pokud dojde k obtížím, pak USA vždy Západoevropany ochrání," řekl Ischinger s odkazem na krizi v Jugoslávii.

"Myslím, že není vůbec tak špatné, pokud je Evropa tímto způsobem napomenuta, aby trochu víc udělala pro vlastní bezpečnost. Tato debata není zcela nová a nejde úplně špatným směrem," dodal v rozhovoru s televizní a rozhlasovou stanicí RBB.

Trump v červenci uvedl, že při rozhodování o obraně pobaltských států proti případné ruské agresi by zohlednil i to, do jaké míry tyto země "dodržují své závazky vůči nám" a přispívají Severoatlantické alianci. V březnu prohlásil, že USA by měly snížit výdaje na své aktivity v NATO. V dubnu zase řekl, že Washington by měl přimět spojence v NATO, aby "platili svůj odpovídající podíl" nebo alianci opustili.

Trump si za tato slova vysloužil kritiku i od svých spolustraníků, včetně vůdce republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella. Nelibost nad jeho výroky dal v červnu najevo i bývalý šéf generálního štábu české armády a nynější předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Podle něj Trump nahrál do karet protivníkům NATO.

Ischinger je předsedou mnichovské bezpečnostní konferecen od roku 2008. Jako diplomat působil při OSN, NATO, EU i OBSE a na německých ambasádách v Paříži a Londýně. V letech 2001 až 2006 byl německým velvyslancem v USA. Je členem řady mezinárodních analytických ústavů a vyučuje na univerzitách v Berlíně a Tübingenu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

7°C

Dnes je pátek 17. listopadu 2017

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď