Sedmé kolo rozhovorů o Sýrii skončilo v Ženevě bez úspěchu

foto Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

Ženeva/Damašek - Sedmé kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu skončilo v Ženevě bez úspěchu. Podle agentury AFP zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura pětidenní rozhovory uzavřel schůzkou se zástupcem vlády prezidenta Bašára Asada.

Jednání vedená de Misturou se účastnily delegace syrské opozice i syrské vlády, které spolu ale opět nejednaly přímo. Žádný zásadní průlom se proto od rozhovorů neočekával.

Asadovu delegaci vedl syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí, který po dnešním jednání prohlásil, že vládě v Damašku se podařilo přitáhnout pozornost k útokům páchaným podle něj opozičními silami podporovanými zejména Tureckem. Jeho skupina prý nebyla vyzvána k přímým jednáním s opozicí.

De Mistura usiloval například o vyhlášení dalších klidových zón, které by obyvatelstvo uchránily před bombovými útoky. Žádný posun v této oblasti však nenastal. Jediným tématem mírně sbližujícím obě syrské strany byl úspěch v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Syrská vláda však nadále označuje za teroristy i povstalecké skupiny.

Opoziční vůdci přijeli na jednání se snahou dosáhnout dohody o předání moci a požadovali okamžitý odchod Asada. Ten ale odejít odmítá s tím, že o vedení země mají rozhodnout Syřané ve volbách.

V syrském konfliktu bylo už několikrát různými stranami dojednáno příměří, které ale bylo vždy porušováno. Poslední klid zbraní, tentokrát ve třech provinciích na jihozápadě Sýrie, dohodli minulý týden na summitu skupiny G20 za podpory Jordánska prezidenti USA a Ruska Donald Trump a Vladimir Putin.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď