Sáblíková se stala milovnicí kávy, je pro ni alfou a omegou všeho

foto Netradičně až na konci září začala rychlobruslařka Martina Sáblíková trénovat na ledě. Poslední část přípravy na olympijskou sezonu posunula i proto, že nebyla stoprocentně zdravotně fit. Snímek je z 10. září z německého Inzellu, kde trénuje.

Inzell (Německo) - Řadu let káva pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou nic neznamenala a prakticky vůbec ji nepila. Teď je ale všechno jinak. Česká hvězda si den bez šálku teplého nápoje nedovede představit a je jedno, kde se zrovna nachází. Na kávu či cappuccino pravidelně chodí či jezdí i v Inzellu, kde se momentálně připravuje na olympijskou sezonu.

"Hrozně jsem si na ni zvykla a nevím proč. Dříve jsem kafe nepila, ale poslední dva roky ano," přiznala Sáblíková. Zlom prý nastal před dvěma lety, kdy mladší bratr Milan dostal k narozeninám kvalitní kávovar. "Má zásobník na čerstvou kávu, ze které se vždy umele. A chutná úplně jinak. Od té doby je pro mě kafe alfa a omega všeho," prozradila třicetiletá sportovkyně.

V Inzellu sice bydlí na okraji městečka, mimo centrum. Na kafe však vyráží pravidelně. Pěšky nebo na kole. "Na začátku soustředění jsem tady měla i psa, takže jsme chodili na procházku a dali jsme si ho vždy po cestě nebo si někde sedli. Teď si třeba zajedu na kole a vezmu si ho do ruky zpět na penzion," vyprávěla. Velký "kafař" prý ale není. "Kolik jich vypiju za den? Dvě. Ráno a po obědě," řekla.

Inzell se momentálně proměnil v evropské centrum rychlobruslení. Vedle Sáblíkové zde trénují například i Ireen Wüstová z Nizozemska nebo Němka Claudia Pechsteinová. Místní obyvatelé jsou na přítomnost rychlobruslařských hvězd zvyklí a závodníky dobře znají.

"Chodím tady do nákupního centra, kde je nově otevřená pekárna a kde dělají cappuccino, které si můžeme vzít sebou. Objednám si dvě velká sebou a paní říká: 'Určitě, slečno Sáblíková?' Přitom mám kulicha a neznačenou bundu. Tady je to ale normální, každý pozná každého," pousmála se trojnásobná olympijská vítězka.

Podpisy ale rychlobruslaři rozdávají jen výjimečně. "Jen když přijede nějaká holandská škola, tak to se děti přijdou vyfotit a pro podpis, ale místní to tak nebere. Je tady Kramer, Ireen, Pechy a nikomu to nepřijde zvláštní. Jezdí sem rok co rok," vysvětlila Sáblíková, která do německého městečka jezdí celou svou kariéru.

Inzell je pro Sáblíkovou další domov, jezdí tam už půlku života

Inzell a místní Max Aicher aréna patří mezi klíčová místa v kariéře Sáblíkové. V roce 2005 se tam na mistrovství světa jako osmnáctiletá kvalifikovala na své první olympijské hry v Turíně, trénovat tam ale jezdila již dříve a po místním ledovém oválu se prohání i dnes. Přestože mnohem radši vyráží za přípravou do italského Collalba, v Inzellu se cítí jako doma.

Video: Inzell je pro Sáblíkovou další domov
11.10.2017, 16:09, autor: Tesař Robert, zdroj: ČTK

"Jezdím sem od asi patnácti let, znám to celkem dobře. Když začali dělat halu, moc se mi to nelíbilo. Pohled z dráhy na stromy a přírodu zabarvenou podzimem, to byla pecka. Ale když kolikrát prší, tak jsem ráda, že je v hale teplo," řekla Sáblíková a poukázala tak i na to, že v německém středisku jezdila ještě v dobách, kdy se zde závodilo pod otevřeným nebem. "Mám to tady strašně ráda, stejně jako podzim celkově. Městečko je super. Je to takový náš třetí domov po Collalbu," přiznala.

Rok 2005 a světový šampionát si nyní třicetiletá hvězda dobře pamatuje. "Byla jsem sedmá na pětku a získala jsem skalp Grethy Smit, což jsem nečekala. Bylo to tehdy moje první vítězství samotné nad sebou," vrátila se ve vzpomínkách o řadu let zpět a k výhře nad nizozemskou specialistkou na dlouhé tratě.

Vybavuje si, kde tehdy bydleli. "I to, že jsem tehdy jezdila ve sněhu na kole, protože jsem neměla trenažér. A to, že jsme si tehdy vařili sami a vozili si jídlo. Když si máme teď někde uvařit, nemám s tím problém. Vyrůstala jsem v tom," podotkla Sáblíková.

Na rozdíl od minulosti trénuje v Inzellu v početné skupině. Aktuálně je s ní na soustředění dalších jedenáct rychlobruslařů. Kouč Petr Novák totiž do Německa vzal i juniory. "Trénuji už s třetí skupinou. Od té doby, co jsem začala, dvě už skončily. Všichni mají trošku jiné povahy, ale zatím mi to nevadí. Je to v pohodě, je s nimi legrace. Mladší umí dobít baterky, něco plácnou, člověk se zasměje, dodá to energii a jede se dál," vyprávěla Sáblíková.

Již poněkolikáté tak tréninkovým kolegům musí vysvětlovat, že se k ní mají chovat jako k běžnému členu týmu a ne jako k hvězdě. "Nevyžaduji žádný respekt a mám s tím trochu problém. Vadí mi, když se mezi sebou baví určitým způsobem, a když přijdu, tak najednou ten tón konverzace změní. Nebo přestanou dělat fórky," líčila trojnásobná olympijská vítězka a sedmnáctinásobná mistryně světa.

"Jsem ráda, že si nakonec zvyknou. Vím, že mladším holkám, kterým je dvanáct třináct, bych mohla dělat mámu, což je zvláštní. Kdyby mi ale začali vykat, tak to bych asi nepřežila," poznamenala s úsměvem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď