S požáry v Portugalsku bojuje 2000 hasičů, sílí kritika úřadů

foto Pohled z letounu hasičů bojujících s lesními požáry středním Portugalsku.

Lisabon - Více než 2000 hasičů nadále bojuje s rozsáhlými lesními požáry ve středním Portugalsku, jež si o víkendu vyžádaly nejméně 62 obětí a 62 zraněných. Země drží třídenní smutek a již se objevily první kritiky, že úřady mohly udělat více, aby katastrofě předešly, napsala dnes agentura AP.

Nejtěžší požár sužuje centrální části země asi 50 kilometrů jihovýchodně od univerzitního města Coimbra. Oheň propukl v sobotu v 15:00 místního času (16:00 SELČ) kolem obce Pedrógão Grande. Většina obětí zemřela při pokusu z oblasti Pedrógão Grande uniknout autem.

Na místě tohoto největšího požáru zasahuje přes 1000 hasičů. Do lokality mají během dneška dorazit posily, včetně dalších protipožárních letounů ze Španělska, Francie a Itálie, uvedla agentura AP. Působení letounů ale komplikuje hustý dým.

Podle portugalských úřadů se jedná o nejničivější požáry v historických záznamech země. Mezi zraněnými je pět lidí ve vážném stavu, jedno dítě a čtyři hasiči. Úřady sdělily, že ve vesnicích, které plameny odřízly od světa, by mohli být nalezeni další mrtví.

Sdružení na ochranu životního prostředí Quercus dnes vydalo prohlášení, v němž vinu za požáry svaluje na "chyby v řízení lesního hospodářství a špatná politická rozhodnutí" vlády v posledních desetiletích. Kritické články otiskla i portugalská média.

Sdružení Quercus kritizovalo úřady, že dovolily vysázení obrovského množství eukalyptů, což je výnosná rostlina používaná především v dřevozpracujícím průmyslu, která ale také usnadňuje šíření požárů. Sdružení Quercus rovněž úřady viní, že nepodnikly opatření, která by lépe koordinovala požární prevenci.

Záchranné služby čelí kritice, že neuzavřely silnici, kde v sobotu večer zemřelo 47 lidí, kteří prchali z postižených obcí a plameny je uvěznily v jejich automobilech.

"Co v sobotu selhalo? Všechno, tak jak to selhávalo po desetiletí," konstatoval titulek dnešního vydání listu Público, který v článku poukazuje na podobné nedostatky jako sdružení Quercus.

Portugalská vláda v březnu oznámila sérii nových opatření proti lesním požárům, které každoročně zemi trápí, včetně omezení výsadby eukalyptů. Některé z reforem ale ještě nevstoupily v platnost.

V Portugalsku i sousedním Španělsku nyní panuje vlna veder a v některých oblastech dosahují teploty 40 stupňů Celsia. Po celé zemi o víkendu vznikla téměř stovka lesních požárů, z nichž podle agentury AFP 35 dále hoří. Podle vyšetřovatelů největší požár, který zasáhl oblast porostlou eukalypty a borovicemi kolem obce Pedrógão Grande, patrně způsobil blesk. Oficiálně ale příčina požáru ještě stanovena nebyla a je předmětem vyšetřování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď