S hercem a režisérem Ornestem se rozloučili kolegové i přátelé

foto Poslední rozloučení s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, 18. dubna v Praze.

Praha - Několik desítek hereckých kolegů, přátel a příznivců se dnes přišlo rozloučit s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, který zemřel po dlouhé nemoci 9. dubna ve věku 70 let. Skromný obřad ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze se obešel bez proslovů. Pozůstalí přítomné také požádali, aby upustili od osobních kondolencí.

Poslední rozloučení s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, 18. dubna v Praze. Ornestova manželka, herečka Daniela Kolářová a herec Ivan Trojan.Ornestova manželka herečka Daniela Kolářová, kterou si Ornest vzal dvakrát, dorazila v doprovodu synů Šimona a Matěje. "Děkujeme, že jste přišli. Připravili jsme pro vás pár písniček a fotek, tak si během toho zkuste na tátu vzpomenout," oslovil přítomné Šimon Ornest.

Během promítání fotografií z Ornestova soukromého i profesního života zazněly například písně Nerýmovaná od dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich nebo Fňukat nikdy nebudem z repertoáru skupiny The Tap Tap, jejímž je Šimon Ornest kapelníkem.Poslední rozloučení s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, 18. dubna v Praze. Zleva herci Jan Kraus, Ivana Chýlková a Eva Holubová.

Mezi množstvím květin u rakve byly také věnce zaslané Českou televizí a Českým rozhlasem. Ředitel Národního divadla Jan Burian a prezident Herecké asociace Jiří Hromada se s Ornestem přišli rozloučit osobně. Ornestovu památku uctili také herci různých generací, například Ivana Chýlková, Petra Špalková, Pavel Liška, Anna Geislerová, Igor Bareš, Eva Holubová, Bohumil Klepl, Jan Kačer, Ivan Trojan nebo Táňa Fischerová. Nechyběl ani herec a moderátor Jan Kraus, se kterým Ornest nastudoval jeho hru Nahniličko, pro kterou složil i texty písní, a zástupci Divadla Na zábradlí.Poslední rozloučení s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, 18. dubna v Praze. Herci a manželé Igor Bareš a Antonie Talacková.

"Jiří Ornest je pro divadlo na Anenském náměstí nenahraditelný. Byl nejen skvělým hercem a režisérem, ale především zkušeným bardem a kolegou, sarkastickým vtipným glosátorem a zdánlivě neustále brblajícím skeptikem, který v sobě skrýval neuvěřitelný smysl pro humor," uvedli ve smutečním oznámení zástupci Divadla Na zábradlí, kde Ornest působil 25 let jako herec, režisér, překladatel a autor písňových textů.

Poslední rozloučení s hercem a režisérem Jiřím Ornestem, 18. dubna v Praze. Herečka Aňa Geislerová a Ornestova manželka, herečka Daniela Kolářová (vpravo vzadu).Ornest byl úzce spjat s pražskou divadelní scénou, stál u zrodu alternativních projektů a byl znám i z filmového plátna a televizní obrazovky. Přes dvě desítky let hrál v Divadle E. F. Buriana, v roce 1991 přešel do Divadla Na zábradlí. Tam spolupracoval s režiséry Petrem Léblem i Janem Antonínem Pitínským. Za ztvárnění role Lugwiga Vosse ve hře Ritter, Denne, Voss byl Ornest v roce 1996 nominován na Thálii, v témže roce za to získal Cenu Alfréda Radoka.

Jiří Ornest se narodil 27. září 1946 v Praze. Jeho rodiči byli divadelní režisér Ota Ornest a herečka Jarmila Smejkalová, herectví se věnoval také strýc Zdeněk Ornest. Dalším jeho strýcem byl básník Jiří Orten.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pátek 19. ledna 2018

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď