Růst německé ekonomiky zrychlil na 0,4 %, stejně rostla eurozóna

foto Eurobankovky - ilustrační foto

Berlín - Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta. Tempo růstu tak výrazně zrychlilo z 0,1 procenta ve třetím kvartálu, oznámil německý statistický úřad. Výsledek ale mírně zaostal za odhady. Úřad zároveň potvrdil svůj lednový odhad, podle kterého se hrubý domácí produkt (HDP) Německa za loňský rok zvýšil o 1,9 procenta, což je nejprudší tempo za pět let.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že růst ve čtvrtém čtvrtletí dosáhne 0,5 procenta. Německá vláda koncem ledna potvrdila, že v letošním roce počítá se zpomalením hospodářského růstu na 1,4 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Hospodářský růst v Německu loni podpořila silná soukromá spotřeba, zvýšené vládní výdaje a příznivý vývoj ve stavebním sektoru. To kompenzovalo horší výkon zahraničního obchodu.

Domácí spotřeba již dříve vystřídala export na pozici hlavního motoru německého hospodářství. Spotřebu domácností podporují příznivé podmínky na trhu práce a nízké úrokové sazby.

Tempo růstu HDP eurozóny v závěru roku zůstalo na 0,4 %

Hrubý domácí produkt eurozóny se ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,4 procenta, stejným tempem jako ve třetím kvartálu. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. Zpřesnil tak svůj odhad z konce ledna, podle kterého růst zrychlil na 0,5 procenta.

Odhad hospodářského růstu pro celou Evropskou unii úřad snížil rovněž o 0,1 procentního bodu, a to na 0,5 procenta. Rovněž ekonomika EU tak pokračovala v růstu stejným tempem jako ve třetím čtvrtletí. V České republice zůstal růst podle Eurostatu na 0,2 procenta.

V meziročním srovnání se HDP eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 1,7 procenta, zatímco ekonomika celé EU vzrostla o 1,8 procenta. V obou případech tempo růstu zvolnilo o 0,1 procentního bodu ve srovnání se třetím kvartálem. V Česku hospodářský růst v závěru roku zpomalil na 1,7 procenta z 1,9 procenta ve třetím čtvrtletí.

Evropská komise v pondělí předpověděla, že ekonomika Evropské unie v letošním i příštím roce vykáže růst o 1,8 procenta. Hospodářský růst v eurozóně letos podle komise dosáhne 1,6 procenta a příští rok zrychlí na 1,8 procenta.

Slovenská ekonomika ve čtvrtletí zrychlila růst na 0,8 %

Slovenská ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlila růst proti předchozím třem měsícům na 0,8 procenta z tempa 0,7 procenta ve třetím kvartálu. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnil slovenský statistický úřad.

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zrychlilo na 3,1 procenta ze tří procent ve třetím kvartálu. Vývoj byl lepší než odhady analytiků, kteří očekávali meziroční růst HDP tempem 2,9 procenta.

Slovenští statistici podrobnosti k vývoji HDP neuvedli. Detailnější údaje zveřejní na začátku března.

Spolu s růstem ekonomiky se zvýšila i zaměstnanost na Slovensku, v posledním čtvrtletí loňska meziročně o 2,6 procenta. Znamená to mírně rychlejší tempo než v předchozím období.

Pro letošní rok slovenská centrální banka počítá s růstem HDP o 3,1 procenta. Optimističtější je tamní ministerstvo financí, které odhaduje růst o 3,3 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 7°C

Celá předpověď