Rusko přeruší nálety na Halab, podle OSN ale na málo času

foto Zničená sanitka na předměstí Halabu.

Moskva/Brusel/New York/Lucemburk - Rusko ve čtvrtek na osm hodin přeruší nálety na oblasti severosyrského Halabu, které jsou ovládány povstalci, a to v rámci takzvané humanitární pauzy. Podle Evropské unie a OSN jde sice o pozitivní krok, který ale nestačí na to, aby se stihlo vyslání humanitární pomoci těžce zkoušenému civilnímu obyvatelstvu.

"Humanitární pauza bude v Halabu platit 20. října od 08:00 do 16:00 místního času," oznámil dnes generál Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu.

"Ruské a syrské síly pozastaví během této lhůty své nálety a další útoky," dodal. Toto rozhodnutí přijaly Moskva a Damašek, aby "v první řadě umožnily civilistům opustit město, volně evakuovat nemocné a zraněné a zajistit stažení ozbrojených povstalců," řekl také ruský generál.

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová toto rozhodnutí přivítala, ale s výhradami. "Samozřejmě jde o pozitivní krok, ale to, co nám říkají humanitární organizace, je, že by bylo zapotřebí 12 hodin," prohlásila Mogheriniová na setkání ministrů zahraničí členských států EU v Lucemburku. Poukázala na to, že nejméně tolik času je zapotřebí pro cestu humanitárních konvojů.

Ještě méně spokojenosti projevil mluvčí OSN Stéphane Dujarric, podle kterého světová organizace požadovala dokonce nejméně 48 hodin klidu. "Každá pauza v bojových akcích je pro lidi pozitivní, ale potřebujeme více času k tomu, aby se rozjela humanitární činnost," řekl. Dujarric zároveň připomněl, že v bombardované oblasti se vyskytuje na 250.000 civilistů, na které bez ustání padají bomby od konce září.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď