Robot pozdravil účastníky dnů vědy v Ústí nad Labem

foto Účastníky Dnů vědy a umění v Ústí nad Labem pozdravil 18. května robot NAO řízený umělým mozkem METILA.

Ústí nad Labem - Účastníky Dnů vědy a umění v Ústí nad Labem dnes pozdravil robot NAO řízen umělým mozkem METILA. Umělou inteligenci představil Gustav Mistrík, který stojí za vývojem robotického mozku METILA.

Humanoidní robot NAO se propojuje s umělým mozkem. "METILA slouží jako umělý neuronový mozek robotů. Vývoj trvá už více než deset let," řekl ČTK Mistrík. Neuronová síť dokáže fungovat obdobně jako lidský mozek, používá už se i v praxi. "Dokáže rozpoznat, jak člověk přemýšlí, tím je celosvětově výjimečný," uvedl Mistrík.

Robota NAO řídí mozek METILA přes internet. Jeho využití je ve zdravotnictví nebo finančnictví. "Dokážeme rozpoznat například, jestli člověk ve finanční instituci je schopen prezentovat strategii, vizi té společnosti se všemi hodnotami, které očekává zákazník na druhé straně," řekl Mistrík. "S tím už máme dlouholeté zkušenosti," dodal.

Umělou inteligenci lze využít v bankovnictví, zdravotnictví, službách či komunikaci. "Robot ve spojení s mozkem umí změřit vzdělávací potřeby, vybírat lidi, jak do firmy, tak do týmu," řekl Mistrík. METILA umí česky, slovensky a anglicky. Robot NAO umí 27 jazyků.

Cena robotů se pohybuje na úrovni automobilů nižší třídy. "Jejich cena rychle klesá, myslím, že tak do osmnácti měsíců se budou prodávat pod 50.000 korun, takže se budou moci stát běžnou součástí domácností," uvedl Mistrík.

Téma umělé inteligence oslovuje podle Mistríka zejména generaci lidí, kteří jsou zhruba v prvním až druhém ročníku vysokých škol. "Ti už přišli na to, že bude pro ně výhodnější, když za ně bude pracovat robot, než kdyby to bylo obráceně," řekl Mistrík.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je neděle 25. března 2018

Očekáváme v 4:00 -2°C

Celá předpověď