Řidiči vjedou v sobotu poprvé do garáží pod pražskou Letnou

foto Řidiči mohou od soboty 16. září zaparkovat v nových podzemních garážích na pražské Letné. K dispozici je více než 800 míst, zhruba třetina z nich bude přednostně vyhrazena obyvatelům Prahy 7. Garáže, které vznikly při stavbě tunelu Blanka, slavnostně otevřeli 15. září zástupci hlavního města a Prahy 7.

Praha - Řidiči budou moci od soboty od 8:00 zaparkovat v podzemních garážích na Letné. K dispozici je více než 800 míst a zhruba třetina z nich bude přednostně vyhrazena obyvatelům Prahy 7. Garáže dnes slavnostně otevřeli zástupci hlavního města a Prahy 7. Zprovoznění garáží odkládala Praha několik let. Vznikly při stavbě tunelu Blanka a jejich cena je zahrnuta v ceně tunelu, který vyšel na více než 40 miliard korun. Na zprovoznění stále čekají rovněž garáže pod Prašným mostem.

"Rezidenti zde budou moci parkovat za 800 korun měsíčně. Ostatní parkovací místa si potom nasmlouvá provozovatel parkoviště na dlouhodobé parkování. Rovněž tu bude možnost krátkodobého parkování na hodinu, den, jak kdo bude potřebovat," řekl primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Pro přespolní řidiče bude podle ceníku parkovné 25 korun na hodinu, za denní parkovné dají 125 korun a měsíční vyjde na 1800 korun.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (KDU-ČSL/Trojkoalice) parkoviště Praze 7 pomůže, ale problém parkování v městské části to nevyřeší. "Převis automobilů je totiž asi 3000," řekl. Místostarosta Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice) dodal, že obyvatelé Prahy 7 si vyzvedli na úřadě asi 150 smluv na pronájem míst v nových garážích.

Garáže měly být otevřeny spolu s tunelem v září 2015. Termín byl několikrát odložen, mimo jiné kvůli potížím s technologiemi uvnitř stavby. Poslední plánovaný termín hovořil o začátku letošního září, i to nakonec neplatilo. Zprovoznění Blanky se rovněž opozdilo o několik let. Garáže mají vlastní technologická zařízení, která jsou nezávislá na zařízeních Blanky.

Při stavbě tunelu byly postaveny garáže také na Prašném mostě. Kdy budou otevřeny, není jasné. Dělníci tam namontovávají nutná technologická zařízení. "Doufám, že bychom ty garáže mohli Praze 6 dát pod stromeček," řekl Dolínek. Také tam by měla být třetina míst určena místním obyvatelům. Provozovat by je mohla radnice prostřednictvím své firmy Sneo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 19. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď