Režiséři Hollandová a Sláma budou hosty festivalu Kino na hranici

foto Ilustrační foto - Polská režisérka Agnieszka Hollandová.

Český Těšín - Režiséři Agnieszka Hollandová a Bohdan Sláma budou hosty letošního ročníku filmového festivalu Kino na hranici. Přehlídka nabídne více než 120 projekcí snímků z evropských zemí. Festival se uskuteční od 28. dubna do 3. května v Českém Těšíně a polském Těšíně (Cieszynu). ČTK to řekla mluvčí přehlídky Gabriela Cichá. Mezi hosty budou podle ní i herci Milan Lasica, Karel Roden, Marek Daniel či Jan Budař.

Promítat se budou nejlepší filmové novinky ze střední Evropy, které doplní tematické cykly, retrospektivy výrazných osobností a doprovodný program. "Prostor dostanou hlavně nejnovější české, polské a slovenské filmy, které prošly pečlivým dramaturgickým výběrem. Právě kvalita snímků je zásadním hlediskem při jejich výběru do programu," uvedla Cichá.

Z polských novinek, z nichž se v české distribuci objeví jen nepatrný zlomek uváděných titulů, by si podle ní diváci neměli nechat ujít například letošního laureáta polských filmových cen - historickou fresku Volyň či snímek Poslední rodina. "Českým divákům doporučuji z nejnovějších titulů polské produkce například Vzpomínku na léto či film Zákal. Připravena je také celá řada polských předpremiér," řekl dramaturg polské části přehlídky Lukasz Maciejewski.

Agnieszka Hollandová podle něj přijede osobně uvést svůj poslední film Přes kosti mrtvých, který byl oceněn na letošním Berlinale. Z českých a slovenských titulů se bude promítat mimo jiné Pátá loď Ivety Grófové, která byla také oceněna na Berlinale, Bába z ledu Bohdana Slámy, Učitelka Jana Hřebejka nebo Svoboda pod nákladem dokumentaristy Pavla Barabáše.

Důležitou součást programu představují retrospektivy významných umělců. Letos se dostane uznání režisérovi Antonínu Mášovi a scénografovi Allanu Starskému. Herecké retrospektivy se zaměří na filmografii Karoliny Gruszkové, Milana Lasici a Karla Rodena.

V doprovodném programu jsou i koncerty. Vystoupí pražská kapela Prago Union, slovenská Chiki Liki Tu-a, polské kapely Tabu, Jakubik & Deriglasoff či XXANAXX. Program doplňují i dvě výstavy. V Národním domě v Cieszynie bude k vidění tvorba scénografa Allana Starského a jeho ženy Wieslawy Starské, která je kostýmní návrhářkou. V galerii UL v Cieszynie, bude kameraman Adam Sikora vystavovat čtyřicet kreseb a fotografií.

Festival se uskuteční na několika místech obou měst. Více informací najdou na stránkách www.kinonahranici.cz.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je úterý 16. ledna 2018

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď