Řezbáři vytvořili na bystřickém sympoziu sochy kolibříka či Ikara

foto V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku končíl 15. září pátý ročník mezinárodního sochařského sympozia Bystřické dřevosochání. Na snímku je socha Petra Váni.

Bystřice pod Hostýnem (Kroměříž) - Téměř dvoumetrovou sochu kolibříka pijícího nektar z květů vytvořil tento týden na mezinárodním sochařském sympoziu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku Bedřich Mrkva. Je studentem třetího ročníku Střední školy nábytkářské a obchodní, která sympozium Bystřické dřevosochání pořádá. Ústřední téma 5. ročníku zní V oblacích. Řada účastníků tak vyřezala ptáky. Třeba učitel pořádající školy Radek Pluháček však za tři dny vyřezal sochu Ikara.

Mrkvova socha pijícího kolibříka je převážně vyřezána z kmene švestky, pouze kolibřík je ze dřeva hrušně. S květem je kolibřík spojen železným čepem. Švestkové dřevo si student vybral pro krásnou barvu i vlastnosti. "Čím tvrdší materiál, tím lépe. Švestka je tvrdá, při řezání pilou se chová dobře, neštípe se," sdělil Mrkva, kterému práce na soše zabrala dva dny. Celou ji přitom zvládl zhotovit s pomocí motorové pily, bez dlát. "Mám speciální maličkou pilu, kterou dělám detaily," uvedl.

Sochu Ikara vyřezával učitel Pluháček tři dny. "Už jsem párkrát chtěl Ikara udělat. Do tohoto tématu se mi to vlezlo, to už z těch bájí je jasné. Zkusil jsem to akorát změnit. Je tam malá nadsázka, že má jenom dvě peříčka v rukách, proto nemůže letět," řekl Pluháček.

V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku končíl 15. září pátý ročník mezinárodního sochařského sympozia Bystřické dřevosochání. Na snímku je socha Josefa Florce. Sochu vytvořil z třešňového dřeva. "Dva stromy, ze kterých je udělána, ještě na podzim rostly před spořitelnou v Bystřici. Největší část dřeva nám sponzorským darem dává město. Když kácí nemocné stromy v parku nebo na ulicích, tak nás pozvou, abychom si z nich vybrali, co se nám může hodit," uvedl.

Na letošní ročník sympozia dorazilo deset sochařů a dvacet reliéfních řezbářů. "Jsou to naši mistři, současní a bývalí žáci, bývalí zaměstnanci školy a hosté, kteří k nám jezdí opakovaně," řekla ČTK ředitelka školy Olga Pastyříková. Punc mezinárodnosti podle ní sympoziu dodávají účastníci z partnerské školy ve slovenské Spišské Nové Vsi.

Sympozium odstartovalo na prostranství u Domova mládeže v Mlýnské ulici v pondělí. Na stejném místě je dnes od 15:00 naplánována vernisáž vytvořených děl. Řezby mají zájemci možnost zhlédnout pouze do večera, sochy však na prostranství naproti autobusovému nádraží vydrží až do pondělí. Následně většinu z nich škola daruje sponzorům akce.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 7:00 20°C

Celá předpověď