Reuters: Amazonští indiáni jsou v ohrožení, chybí jim ochrana

foto Amazonský indiánský kmen Awá - ilustrační foto.

Rio de Janeiro - Zlatokopové v Amazonském pralese představují čím dál větší nebezpečí pro domorodce, protože brazilská vláda snížila rozpočet na ochranu těchto kmenů. S odkazem na místní úřady a ochránce lidských práv na to dnes upozornila agentura Reuters. Federální prokurátor v brazilském státě Amazonas tento týden zahájil vyšetřování vražd deseti domorodců z dosud nekontaktovaného kmene. V rezervaci Vale do Javari blízko hranice s Peru je minulý měsíc zřejmě zastřelili těžaři zlata.

Místní ochránci lidských práv oznámili, že v oblasti, kde byli domorodci zastřeleni, nedávno přerušila činnost brazilská vládní Národní nadace pro indiány (FUNAI). Domorodci tak zůstali na pospas místním zločincům.

"Případ se vyšetřuje, teď ale nemohu sdělit žádné další informace," řekl federální prokurátor Pablo Beltrand. Pokud by se nejnovější masakr indiánů potvrdil, šlo by o nejtragičtější podobný případ od roku 1993, kdy bylo v Amazonském pralese zavražděno 16 členů kmene Yanomami.

Zaměstnanci FUNAI obdrželi nahrávku, na které je slyšet, jak se těžaři vraždou domorodců vychloubají, uvedl Gustavo Souza z FUNAI. "V audionahrávce jeden z těžařů řekl 'Víte, já nemířím vedle'," pokračoval Souza a dodal, že domorodci byli zavražděni na břehu řeky a že mezi oběťmi byly ženy a děti.

Ačkoli Vale do Javari je jednou z největších indiánských rezervací v Brazílii, střeží ji jen deset zaměstnanců FUNAI. Ti mají na starosti 85.000 kilometrů čtverečních pralesa, v němž žije nejvíce nekontaktovaných kmenů na světě.

"Půda domorodců je čím dál častěji ohrožována zvenčí a my se obáváme, že situace se bude zhoršovat," řekl Souza.

Mluvčí organizace Survival International Carla de Lello Lorenziová tento názor sdílí. "Tyto kmeny jsou zcela bezbranné. Pokud se těžaři a dřevorubci dostanou na jejich půdu, hrozí domorodcům násilí a nemoci," řekla. Survival International hájí práva amazonských indiánů.

V Brazílii, která je největší zemí Latinské Ameriky, žije mnoho domorodých kmenů. Většina z nich pochází z Amazonie. Brazilský prezident Michel Temer dlouhodobě čelí kritice, že se snaží zrušit ochranu původních obyvatel v částech Amazonie, aby mohl draze prodat jejich území farmářům a velkým společnostem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď