Rekonstrukce bitvy u Slivice připomněla konec druhé světové války

foto Připomínku posledních bojů druhé světové války v Evropě, která se v květnu každoročně koná u památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku, letos opět doprovázela rekonstrukce bitvy. Odehrála se 13. května v pravé poledne. Podle ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, který akci komentoval, se bitvy zúčastnila stovka členů klubů vojenské historie a několik desítek historických strojů.

Slivice (Příbramsko) - Připomínku posledních bojů druhé světové války v Evropě, která se v květnu každoročně koná u památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku, letos opět doprovázela rekonstrukce bitvy. Odehrála se v pravé poledne. Podle ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, který akci komentoval, se bitvy zúčastnila stovka členů klubů vojenské historie a několik desítek historických strojů.

Připomínku posledních bojů druhé světové války v Evropě, která se v květnu každoročně koná u památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku, letos opět doprovázela rekonstrukce bitvy. Rekonstrukce bitvy se jako obvykle odehrála na poli o rozloze pěti hektarů. Skutečné události se však staly na desítkách kilometrů čtverečních. Jedním z majitelů pozemků, na kterých se rekonstrukce odehrála, je podle Velfla dcera a sestra těch, kteří tady při bitvě padli. "Je to dcera Richarda Štěpána a sestra jeho dvou synů," podotkl Velfl.

Dnešní akce se zúčastnilo několik tisíc lidí, mezi návštěvníky bylo množství rodin s dětmi. "Je to obrovský koníček. Když to člověka chytne, už nikdy ho to nepustí. Mně k tomu přivedl můj táta a děda. Byt mám plný modelů tanků a vojenské techniky, manželka z toho moc radost nemá, ale má pochopení. Řada mých kolegů si dokonce pořizuje skutečnou techniku, takže já jsem se svými modýlky troškař," řekl dnes ČTK na místě jeden z účikujících, představitel amerického vojáka.

Připomínku posledních bojů druhé světové války v Evropě, která se v květnu každoročně koná u památníku Slivice nedaleko Milína na Příbramsku, letos opět doprovázela rekonstrukce bitvy. Odehrála se 13. května v pravé poledne. Podle ředitele Hornického muzea Příbram Josefa Velfla, který akci komentoval, se bitvy zúčastnila stovka členů klubů vojenské historie a několik desítek historických strojů. "Chtěli jsme synovi ukázat tanky a zbraně, proto jsme sem přišli. Je dobře, že vyšlo počasí," řekla ČTK jedna z návštěvnic bitvy.

Na akce se prezentovala, kromě historické také současná hasičská a policejní technika. Historická technika se podle Velfla datuje do roku 1942 a 1943. Mezi nejcennější patří samohybná děla. "Je tu plejáda dalších obrněných vozů, jeepy, minomety a podobně," dodal Velfl.

Akce, která se poprvé konala v roce 2000, připomíná poslední bojové události války v Evropě z 11. a 12. května 1945. Ve směru od Prahy a z výcvikového prostoru SS na Sedlčansku se tehdy desetitisíce hitlerovských vojáků snažily dostat na jihozápad do amerického zajetí. Ve chvíli, kdy vešly v platnost podmínky kapitulace, Němci měli zůstat stát. Aby nepadli do sovětského zajetí, z nějž měli strach, snažili se probít k Američanům. Ti už nebyli ochotni přebírat další Němce, proto je odrazili a demarkační linii uzavřeli. Německé uskupení uvázlo v tomto prostoru. Proti němu zaútočili vojáci tří ukrajinských frontů Rudé armády, kteří je spolu s Američany sevřeli ze všech stran.

První boje začaly dopoledne 11. května mezi Němci a partyzány. Pak do nedaleké Příbrami dorazili Sověti. Bitva, při níž padly stovky vojáků, trvala od odpoledne do třetí hodiny ranní druhého dne.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 20. dubna 2018

Očekáváme v 17:00 26°C

Celá předpověď