Rakouský ústavní soud zrušil výsledky prezidentských voleb

foto Vítěz rakouských prezidentských voleb Alexander Van der Bellen.

Vídeň - Rakouský ústavní soud dnes zrušil výsledek květnového druhého kola prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Hlasování se bude opakovat v celém Rakousku. V květnu zvítězil bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem jen o 30.863 hlasů.

Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Výsledek hlasování napadla u soudu FPÖ. Při korespondenčním hlasování, kterého využilo na 570.000 lidí, byly totiž některé hlasy sečteny ještě před stanoveným termínem pro otevření obálek. V některých případech navíc obálky otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali. Podle něj je ale pro zpochybnění výsledků voleb postačující už skutečnost, že k takovým manipulacím kvůli chybám při otvírání obálek vůbec mohlo dojít. Chybný postup se podle něj týkal téměř 78.000 hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty stačilo ke změně celkového výsledku.

Holzinger zdůraznil, že cílem ústavního soudu není rozhodovat o vítězi a poraženém. "Volby jsou základem naší demokracie a ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii," řekl.

Kvůli zrušení výsledků voleb nebude možné, aby Van der Bellen převzal vedení země po odcházejícím prezidentovi Heinzi Fischerovi. Prezidentské pravomoci proto od 8. července převezme předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je mimo jiné Hofer.

Rakouský ministr vnitra navrhne termín opakování voleb v úterý

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka navrhne v úterý po dohodě s kancléřem Christianem Kernem termín opakování druhého kola prezidentských voleb. Původní výsledky dnes zrušil ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů. Kern současně vyjádřil přání, aby volební kampaň byla krátká a bez emocí. Podle něj jinak hrozí další štěpení společnosti.

Sobotka už v před dvěma týdny uvedl v televizi ORF, že by Rakušané mohli v případě zrušení voleb znovu hlasovat na podzim. Podle rakouských médií se Sobotkův úřad na vypsání opakovaných voleb začal připravovat už v polovině června.

Po dnešním oznámení verdiktu ústavního soudu Sobotka novinářům řekl, že opakování voleb bude stát zhruba deset milionů eur (270 milionů Kč). Podle něj to je důsledek fatálních lidských chyb a do budoucna bude třeba změnit volební zákony, aby se podobná věc nemohla opakovat.

Kern označil za důležité, že ústavní soud volby zrušil kvůli procesním nesrovnalostem a ne kvůli manipulacím s výsledky. Zároveň vyzval Rakušany, aby v opakovaném hlasování využili své volební právo, i když se mohou cítit unavení tolika volbami v krátké době.

Končící rakouský prezident vítá opakování voleb svého nástupce

Podle dosluhujícího rakouského prezidenta Heinze Fischera je dobře, že se volba jeho nástupce bude opakovat. V opačném případě by mohly vzniknout pochybnosti o právu nového prezidenta stanout v čele státu, řekl dnes Fischer novinářům. Rakouský ústavní soud dnes zrušil výsledky druhého kola prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů.

Fischer také podotkl, že by nikdo neměl zpochybňovat rozhodnutí ústavního soudu. Zároveň je podle něj nutné zajistit, že při opakovaném druhém kole budou členové volebních komisí důsledně dodržovat všechny předpisy.

Za pravděpodobný termín nových voleb označil Fischer září. Nejpozději by podle něj měli jít Rakušané k urnám v říjnu.

Zrušení voleb vítá i poražený kandidát Hofer

 

Poražený kandidát z rakouských prezidentských voleb Norbert Hofer uvítal dnešní rozhodnutí ústavního soudu, který výsledky květnového druhého kola kvůli nesrovnalostem při sčítání hlasů zrušil. Ústavní soud podle něj došel při rozhodování o obtížné otázce k objektivnímu závěru.

Kandidát Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Hofer novinářům řekl, že kvůli chybám pracovníků volebních komisí vznikl prostor pro manipulaci s hlasy. Zástupci volebních komisí u soudu vypověděli, že v mnoha případech otevírali obálky z korespondenčního hlasování před stanoveným termínem, někdy byly otevírání přítomni lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Hofer bude díky své funkci druhého místopředsedy rakouského parlamentu jedním ze tří poslanců, kteří od 8. června dočasně převezmou prezidentské pravomoci po skončení mandátu současné hlavy státu Heinze Fischera. Spolu s ním bude v čele země stát předsedkyně parlamentu Doris Buresová ze sociální demokracie (SPÖ) a první místopředseda Karlheinz Kopf z Rakouské lidové strany (ÖVP).

Hofer dnes uvedl, že nevidí důvod, proč by se funkce, která mu zaručuje podíl na prezidentských pravomocích, měl zříct kvůli tomu, že současně povede volební kampaň. Vyjádřil přesvědčení, že dokáže obě tyto role rozdělit a když bude vystupovat jako jeden z nejvyšších představitelů státu, dokáže být nadstranický.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

29°C

Dnes je pátek 23. června 2017

Očekáváme v 13:00 29°C

Celá předpověď