Raketový test KLDR ukázal, že Severní Korea má Guam na dostřel

foto Ilustrační mapka s vyznačením trasy letu severokorejské střely

Soul/Tokio - Severní Korea svým dnešním raketovým testem jasně dokázala, že je schopna zasáhnout americký tichomořský ostrov Guam. Ostrov, kde mají Spojené státy rozmístěných 7000 vojáků, je od KLDR vzdálen 3400 kilometrů. Raketa uletěla 3700 kilometrů, než dopadla do moře. Pchjongjang nedávno pohrozil, že na Guam zaútočí.

"Palebná vzdálenost tohoto testu je významná, protože Severní Korea ukázala, že by svou střelou mohla zasáhnout Guam," uvedl v prohlášení mezinárodní Svaz znepokojených vědců (UCS). V prohlášení se nicméně dodává, že přesnost střely, která je teprve v počáteční fázi vývoje, je nízká, takže by pro KLDR bylo obtížné zničit touto zbraní americkou leteckou základnu na Guamu.

Americká armáda krátce po testu oznámila, že střela nepředstavovala hrozbu pro Severní Ameriku ani pro pacifické území Guamu.

Podle analytiků citovaných agenturou AP dnes Severní Korea s největší pravděpodobností testovala raketu středního doletu Hwasong-12, tedy stejnou střelu jako 29. srpna. Odpal byl také proveden ze stejného místa - z mezinárodního letiště ve čtvrti Sunan na severním okraji hlavního města Pchjongjangu. V srpnu raketa urazila přibližně 2700 kilometrů a dosáhla maximální výšky kolem 550 kilometrů.

Počátkem srpna jeden ze severokorejských generálů podrobně popsal možný útok na ostrov Guam ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu. Čtyři rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu. Na tomto malém ostrůvku žije asi 160.000 obyvatel.

Pchjongjang zpočátku pokusně odpaloval rakety středního doletu Hwasong-12 a mezikontinentální raketu Hwasong-14 do velkých výšek, aby omezil jejich dosah a vyhnul se přeletům nad sousedními zeměmi. Při posledních dvou zkouškách byly ale úhly odpalu podstatně ostřejší. Podle expertů lze předpokládat, že Severní Korea bude nyní při svých testech zkoušet, zda hlavice raket přečkají drsné podmínky návratu do atmosféry a náležitě explodují.

Jihokorejští vojenští odborníci tvrdí, že Severokorejci zatím neovládají technologii potřebnou pro chránění nálože během návratu do atmosféry. Bez ochranných prvků náklad nevydrží žár a vibrace provázející sestup rakety. Pro vývoj mezikontinentální střely je zvládnutí technologie návratu klíčové.

"Je to největší vzdálenost, do které kdy severokorejská balistická raketa doletěla," uvedl k dnešnímu testu na twitteru Joseph Dempsey z Mezinárodního ústavu pro strategická studia (IISS). "To jasně ukazuje, že KLDR má dostatečný dosah - nikoli však nutně přesnost - pro realizaci svého projektu Guam," dodal.

V roce 1998 a 2009 přeletěly Japonsko rakety, které podle tehdejšího režimu diktátora Kim Čong-ila vynesly do vesmíru satelity. První z nich, raketa Tepodong-1, dopadla do vzdálenosti 1600 kilometrů, druhá skončila v Tichém oceánu asi 3200 kilometrů od startu. Dvě mezikontinentální rakety testované Severní Koreou letos v červenci byly odpálené do velké výšky, a nedoletěly tak daleko jako ta dnešní.

Úřad jihokorejského prezidenta podle agentury Reuters okamžitě svolal schůzi Národní bezpečnostní rady, bezpečnostní radu spěšně svolalo i Japonsko. Tamní vláda vydala prohlášení, že nemá informace o tom, že by nějaká část rakety dopadla na japonské území. Po konzultaci s USA a Jižní Koreou prý Tokio na severokorejský krok "náležitě odpoví".

O dalším odpálení severokorejské rakety podle agentury Reuters informoval bezpečnostní poradce Bílého domu John Kelly prezidenta Donalda Trumpa.

Důrazně jednání Pchjongjangu odsoudila Austrálie. "Jde o další nebezpečný, bezohledný a zločinný krok severokorejského režimu, který ohrožuje stabilitu v regionu i ve světě. Co nejdůrazněji ho odsuzujeme," prohlásil australský premiér Malcolm Turnbull. Start rakety je podle něj projevem frustrace režimu a důkazem, že sankce vyhlášené OSN fungují.

Zpráva o odpálení rakety přichází den poté, co KLDR pohrozila, že Japonsko "potopí" a USA rozmetá na prach za podporu rezoluce Rady bezpečnosti OSN o nových sankcích proti Severní Koreji.

Armáda USA počítá s tím, že KLDR testovala vodíkovou bombu

Americká armáda od čtvrtka bere jako realitu variantu, že Severní Korea provedla 3. září výbuch vodíkové bomby. Agentuře Reuters to řekl generál John Hyten. Pchjongjang okamžitě po své nejsilnější jaderné zkoušce hovořil o úspěšném testu vodíkové bomby, USA dříve odmítaly bombu klasifikovat.

"Předpokládám, že to byla vodíková bomba. Jakožto vojenský důstojník musím toto rozhodnutí učinit," řekl Hyten, šéf amerického strategického velitelství Stratcom. "Nejsem jaderný fyzik, takže vám neřeknu, jak přesně se to odehrálo... Mohu ale říct, že rozsah toho, co jsme pozorovali mi naznačuje, že šlo o vodíkovou bombu a podle toho musíme společně s našimi spojenci hledat správnou odpověď," vysvětlil Hyten.

Síla šestého a doposud nejsilnějšího jaderného testu KLDR se odhaduje na 250 kilotun trinitrotoluenu (TNT), což je šestnáctkrát víc než síla pumy svržené v roce 1945 na japonské město Hirošima. Exploze vyvolala otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy škály a jihokorejští vědci v jejím důsledku odhalili ve vzduchu, vodě a půdě stopové množství radioaktivního xenonu. Ze vzorků ale nelze poznat, jaký druh bomby KLDR testovala.

Princip vodíkové (termonukleární) bomby je založen na slučování jader izotopů vodíku. Funguje tak, že klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne jadernou fúzi. Klasická atomová bomba je na rozdíl od vodíkové bomby založena na principu štěpení jader atomů. Vodíková bomba je mocnější než jaderná a je těžší ji vyrobit.

"Naprostá zkáza a škody, které můžete s takovou zbraní napáchat, nás velmi znepokojují," řekl Hyten, který dohlíží na jaderný arzenál Spojených států. Podle něj však komunistický režim stále neprokázal, že má spolehlivou balistickou střelu, která by mohla jadernou hlavici nést. "Je to jen otázka času," dodal s tím, že to může trvat měsíce či roky.

Putin a Macron hovořili o KLDR, svět hledá diplomatické řešení

Ruský prezident Vladimir Putin se po další raketové zkoušce KLDR shodl se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem na potřebě diplomatického řešení situace na Korejském poloostrově. O telefonickém rozhovoru dvou lídrů dnes odpoledne informoval Kreml. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson následně uvedl, že režim v Pchjongjangu svými vojenskými testy ohrožuje celý svět a že členové Rady bezpečnosti OSN se proti němu sjednocují.

"V prvé řadě spolupracujeme s našimi spojenci v regionu, Jižní Koreou a Japonskem. Spoluprácí s nimi a dalšími demokratickými partnery pokračujeme v budování jednotného postoje RB OSN, potažmo mezinárodní iniciativy, která brání naše hodnoty a usiluje o bezpečnější svět," citovala šéfa americké diplomacie agentura Reuters.

Tillerson po noční raketové zkoušce, při které pravděpodobně raketa středního doletu Hwasong-12 proletěla nad Japonskem, vyzval všechny státy světa, aby přijaly "nová opatření" proti KLDR. Pochybnosti o účinnosti sankcí však vyjadřuje například Rusko, jehož prezident Putin dnes o problému telefonoval s Emmanuelem Macronem. Podle Kremlu oba prezidenti odsoudili "provokaci" Pchjongjangu a shodli se na potřebě diplomatického řešení, i v podobě přímých rozhovorů.

Čína odsoudila raketovou zkoušku KLDR, žádá zdrženlivost

Čína dnes odsoudila nejnovější raketový test Severní Koreje a zdůraznila, že KLDR těmito zkouškami porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Zároveň vyzvala všechny zainteresované strany k umírněnosti a zdůraznila, že Peking všechny rezoluce RB OSN týkající se Severní Koreje plní. Pchjongjang v noci na dnešek odpálil raketu, která přeletěla Japonsko, urazila zhruba 3700 kilometrů a dopadla do Tichého oceánu.

"Čína nesouhlasí se severokorejskými testy balistických raket, které porušují rezoluce Rady bezpečnosti," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. "Důraz na omezení severokorejského raketového a jaderného programu ale nemůže jít na úkor mírového a diplomatického řešení (krize)," dodala.

Ministr zahraničí USA Rex Tillerson po novém startu severokorejské balistické rakety apeloval na Rusko a Čínu, aby přijaly proti KLDR nová opatření. "Obě země musejí přímými vlastními skutky ukázat, že tyto hazardní starty raket nebudou tolerovat," uvedl. Konstatoval, že Čína pokrývá většinu severokorejské potřeby ropy a Rusko je "největším zaměstnavatelem Severokorejců vyslaných na nucené práce".

Mluvčí čínské diplomacie Chua Čchun-jing uvedla, že Peking učinil obrovské oběti, aby naplnil rezoluce RB OSN, a že o upřímnosti Číny nemůže být pochyb.

Čína je nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem; více než tři čtvrtiny severokorejského exportu směřují právě do Číny. V poslední době ale sílí rozhořčení Pekingu nad zbrojními testy Severní Koreje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď