Rada VŠ není spokojená s postupem vlády při řešení rozpočtu

foto Ilustrační foto - Zleva předseda Vysokoškolského odborového svazu Petr Baierl, předseda Unie školských asociací Jiří Zajíček a předseda České konference rektorů Tomáš Zima vystoupili 28. srpna v Praze na tiskové konferenci k chystanému protestu kvůli nespokojenosti se současnou situaci ve školství.

Praha - Rada vysokých škol (RVŠ) není spokojená s postupem vlády při jednání o zvýšení rozpočtu vysokých škol. Připojila se proto k protestu, který už dříve na první říjnový týden ohlásila Česká konference rektorů. Novinářům to dnes řekl předseda RVŠ Jakub Fišer. Vysoké školy žádají zvýšení rozpočtu o 4,5 miliardy korun, kabinet zatím nerozhodl o tom, kolik peněz by pro ně měl uvolnit. V pátek bude se zástupci vysokých škol a školských odborů jednat o přípravě rozpočtu na příští rok ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD).

"Situace se z pohledu vysokého školství vůbec nevyvíjí příznivě. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) na jaře tohoto roku opakovaně deklarovala svůj závazek navýšit rozpočet vysokého školství na rok 2018 o 4,5 miliardy korun. Tato částka je v nedohlednu a zatím ani jiné navýšení potvrzené nemáme," řekl Fišer.

Připomněl, že vláda už schválila zvýšení platů učitelů v ostatních segmentech školství o 15 procent a zvýšení platů v ostatních oblastech veřejné sféry o deset procent. "Fakt, že vysoké školy jsou opětovně jedinou oblastí veřejného sektoru, pro kterou dosud vláda nenalezla potřebné zdroje v době poměrně vysokého ekonomického růstu, je zcela neslučitelný s proklamovaným prioritním postavením této části vzdělávací soustavy," řekl.

"Dochází k situaci, kdy roste ekonomika, rostou mzdy a platy kolem nás. Neroste rozpočet vysokých škol, zato výrazně přibývá povinností," řekl Fišer a připomněl zvyšující se administrativní zátěž. "Všechno to přináší vysoké nároky personální, finanční i kapacitní a toho prostoru pro vzdělávací, výzkumnou, tvůrčí činnost a pro naplnění společenské role vysokých škol je čím dál tím méně," řekl.

RVŠ se proto připojila k dříve ohlášenému protestnímu Týdnu pro vzdělanost, který se uskuteční od 2. do 6. října, a vyzvala k zapojení i akademickou obec. Protestní týden vysokých škol by měl začít v Liberci na slavnostním zahájení akademického roku 2. a 3. října. Na středu 4. října se plánuje protest v Praze s pochodem z Národní třídy na Malou Stranu kolem ministerstva školství a ministerstva financí směrem k budově vlády. Další dva dny by se protesty měly konat ve všech ostatních městech, kde jsou vysoké školy.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) tento týden uvedl, že vysoké školy přidáno dostanou, není ale zatím jasné, kolik peněz to bude. Ministerstva podle Pilného našla pro zvýšení rozpočtu na rok 2018 ve svých rezervách devět miliard korun. Pravděpodobně však nesplní požadavek vysokých škol na růst ve výši 4,5 miliardy korun. Koaliční strany hovoří o třech miliardách korun. Vláda by měla návrh rozpočtu na příští rok schválit v pondělí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď