Putin: Rusko zareaguje na budování protiraketového štítu NATO

foto Ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin označil budování amerického protiraketového štítu v Evropě za jasné porušení odzbrojovacích dohod. Rusko bude podle Putina nuceno reagovat na ohrožení své národní bezpečnosti, ale nenechá se vtáhnout do závodů ve zbrojení. Dnes Američané za účasti vrcholných polských politiků zahájili stavbu protiraketové základny v severopolském Redzikowu.

Areál amerického protiraketového systému Aegis v Rumunsku. Putinova slova se týkala čtvrtečního zahájení provozu amerického protiraketového systému Aegis s radiolokátorem a protiraketovými střelami v Rumunsku, na což USA poskytly 800 milionů dolarů (asi 19 miliard Kč). Jde o součást štítu, který má chránit evropské členy Severoatlantické aliance před balistickými raketami, jež by mohly být odpálené z Blízkého východu, zejména z Íránu. Další část amerického štítu se dnes začíná budovat v Polsku.

NATO ujišťuje, že štít není namířen proti Rusku, ale má sloužit obraně. Moskva tomuto tvrzení nevěří a prohlašuje, že projekt ohrožuje ruskou národní bezpečnost.

Protiraketový štít má chránit Evropu před hrozbou raket - ilustrační mapka se základními údaji o obranném systému
"Teď, po rozmístění prvků protiraketové obrany (v Evropě), budeme nuceni přemýšlet o tom, jak odstranit hrozby vznikající vůči národní bezpečnosti Ruské federace," prohlásil Putin podle agentury TASS na poradě s představiteli obranného průmyslu v černomořském letovisku Soči na jihu Ruska. Prezident upozornil, že Rusko neustále upravuje plány výstavby svých ozbrojených sil podle měnící se mezinárodní situace. Tu podle něj budování amerického štítu zhoršuje.

Američané klamou veřejné mínění, když tvrdí, že protiraketový štít je výlučně obranný systém a nijak neohrožuje Rusko, řekl Putin. "Nic podobného, není to obranný systém, ale součást jaderného strategického potenciálu USA, přenesená na periferii," prohlásil ruský prezident. Připomněl také argumenty, že štít má ochránit USA a jejich evropské spojence před hrozbou jaderného útoku z Íránu. "Kde jsou teď íránské jaderné hrozby? Neexistují. Ale vytváření protiraketové obrany pokračuje," dodal.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí již ve čtvrtek označila rozmístění amerických protiraketových střel v Rumunsku za porušení dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Moskva odpoví odvetnými vojenskými opatřeními, varovala Marija Zacharovová bez dalšího upřesnění.

Rusko podle velitele strategických sil Sergeje Karakajeva hodlá do roku 2022 plně přezbrojit na modernější mezikontinentální rakety, které mají umět pronikat současnou i budoucí americkou protiraketovou obranou.

Američané začali se stavbou protiraketové základny v Polsku

Slavnostní zahájení stavby americké protiraketové základny v severopolském Redzikowu. Polský prezident Andrzej Duda, ministři obrany a zahraničí Antoni Macierewicz a Witold Waszczykowski a náměstek amerického ministra zahraničí Frank Rose v severopolském Redzikowu slavnostně zahájili stavbu americké základny, jež bude součástí protiraketového štítu chránícího evropské spojence v NATO. Projekt vyvolává ruské námitky. Základna s radarem a protiraketovými střelami má v Polsku fungovat od roku 2018.

Prakticky stejná základna amerického protiraketového systému Aegis je od čtvrtka v provozu v Rumunsku. Při pokládání základního kamene v Redzikowu byl dnes mezi hosty i rumunský ministr obrany Mihnea Motoc.

"Základna podle polských komentátorů zvětší bezpečnost Polska jako stálé americké zařízení strategického významu. Údaje z radaru také zlepší schopnosti polské protivzdušné obrany," uvedla televize TVN 24.

Proti výstavbě základny v Redzikowu je také část obyvatel z okolí. Před vjezdem na základnu dnes demonstrovalo asi 70 lidí s transparenty "Ne protiraketovému štítu", uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. Podle odpůrců základna způsobí velké hospodářské škody zabráním rozlehlých pozemků, které by se daly využít k produktivnějším investicím. Obávají se také vlivu radaru na lidi a životní prostředí.

"Je to neopakovatelná příležitost předvést výrazný a rozhodný odpor proti této investici, proti nepoctivé informační politice polské vlády a proti nedostatku péče o bezpečnost a zdraví místních obyvatel," zvali k protestu organizátoři demonstrace, podle kterých region v důsledku základny utrpí miliardové ztráty.

Kromě základen v Polsku a Rumunsku protiraketový systém zahrnuje také radar včasné výstrahy v Turecku, jakož i čtyři americké torpédoborce s protiraketovým systémem Aegis ve španělských vodách. Jednotlivé prvky jsou propojeny se střediskem velení a kontroly na americké základně v německém Ramsteinu, připomněla TVN 24.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je středa 29. března 2017

Očekáváme v 1:00 11°C

Celá předpověď